sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Vatan Bilgisayar Servisteki Ürüne Tamir Sırasında Hasar Verilmiş!

Hasan Hasan3 yıl önce

Vatan Bilgisayar'dan iki adet dik süpürge aldık. İkisinin de uzatma sapında sorun oluştu. Süpürme işlemi yaparken tutma sapı sabit durmuyordu. İkisini de servise verdik, ilk gelen cevapta ürünlerin hatalı olmadığını belirttiklerinden ürünleri yeniden servise gönderdik. İkinci kez gelen ürünlerin birinde tutma anahtarı değiştirilmiş ve sorun giderilmişti.

İkinci üründe ise her hangi bir parça değişliği yapılmamıştı ama sorunun giderildiği belirtilmişti. Ancak ürünü incelediğimde ürünün üzerinde tornavida izleri ve bazı yerlerinde ise çatlakların olduğunu gördüm. Ürünü tekrar servise göndermek zorunda kaldım.

Bu nasıl bir servis anlayışı? Aynı sorunlu iki ürünün birisinde parça değişimi yapıyorlar, birinde hiçbir şey yapmıyorlar. Bir de ürüne tamir sırasında hasar veriyorlar ve bunu göre göre müşteriye geri gönderiyorlar. Ürününün yenisiyle değiştirmesini veya para iadesini talep ediyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Hasan 3 yıl önce

Vatan Bilgisayar tam bir hayal kırıklığı. müşteri ilişkileri yok. Ürünle ilgili yaptığım tüm şikayetlere geri dönüş yapmadı. Magaza ile konuştum bir şey yapamayız yasal hakkınızı kullanin dediler.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler