21 Ocak 2019
#11477757

Vatan Bilgisayar Servis Yetersizliği!

31.12.2018 tarihinde internet üzerinden öğrencilik hayatım boyunca zar zor, çalışarak, biriktirdiğim paramla aldığım Macbook Air doa kapsamı içerisinde 12.01.2019 tarihinde sol hoparlöründeki patlama nedeniyle Mecidiyeköy servisine yönlendirilmiş fakat Apple care (üretici firmanın bizzat kendi yetiştirdiği çalışanlar) donanımsal bir sorun olduğunu söylediği halde servis ayıpürün olduğunu kabul etmemiş dolayısıyla değişim talebim de reddedilmiştir. Bununla alakalı bizzat Apple ' dan alacağım rapor ile Tüketici Hakları'na başvuracağımı ve yıllardır tek tercihim olan Vatan Bilgisayar'a bir daha adımımı atmayacağımı bildirmek isterim. Aynı tarihlerde aynı kampanyaya sahip bir çok markayı görmezden gelip Vatan Bilgisayar'ı tercih ettiğim için pişmanım. Ben bilgisayarın hoparlör onarımını her türlü sağlayacağım fakat Vatan Bilgisayar bu yaşanan durumdan ötürü benim ve dolayısıyla çevrem için bitmiş bulunmaktadır.

Buse Buse 2.511 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Buse22 Ocak 2019

    Vatan Bilgisayar size aldığınız ürün için 14 gün cayma hakkı sunuyor fakat eğer olur da ürünü değişime göndermek isterseniz şartlar arasında ürünün hiç açılmamış olması gerektiği var. Çünkü neden? Müşteri arızalı, kusurlu ürünleri ürünü açmadan kullanmadan önce fark edebilme yetisine sahip olmalı ki bir servis raporuna ihtiyacı kalmadan ürünü değiştirsinler. Hadi bunu kabul ettik diyelim sonraki adımda açıldığı için servise yönlendirilen ürünler iade ya da değişim raporu alınabilmesi için servis onayını bekliyor. Bunun üstüne anlaşmalı oldukları (! ?) servis de size ürünün kusurlu olmadığını iddia ediyor ve bozuk mal elinizde patlıyor. Buyurun şimdi lütfen gönül rahatlığıyla alışveriş yapın. Ben hakkımı arayacağım. Tüketici Hakem Heyeti niye var? Elimde belgeler de var. 

  • Buse22 Ocak 2019

    Ayıplı ürünlerin 14 gün içerisinde değişim hakkı olduğu halde anlaşmalı servisle tahmini olarak iş birliği içinde olup değişimi sağlamamak için elinden geleni ardına koymayan bir firma.  Bunun için daha iyi bir adres bulabilceğinizi sanmıyorum. Ne ilgilenen var ne geri dönen. Müşteri memnuniyeti falan umurlarında değil. Sorunu çözmek için el atan bir Allah'ın kulu dahi yok. Bir daha mı? Sizce düşer miyim bu hataya?

Ziyaretçi Yorumları