Vatan Bilgisayar Servis Takip Formu

Öner Öner3 yıl önce

16.04.2016 tarihinde Sivas mağazasında kabul gören arızabilgisayar faresi için şahsıma verilen imzalı tutanaktaki iletişim numarası ile temasa geçtiğim müşteri hizmetleri yetkilisi "size geri dönüş yapılacak" diyeli 3 gün olmasına rağmen 10 gündür ürünün durumu "servis yolunda" biçiminde olup başka hiç bir ayrıntılı bilgi içermemektedir.

Ürün ithalatçısı-yahut yetkili servisi olduğu Penta ile iletişime geçilebileceği yine Vatan Bilgisayar müşteri temsilcisi tarafından telkin edildiğinde kendilerine geri dönüş yaptığım Penta bayi olmadığım için ürün durumunu, garanti kapsamında tamir, misli ile değişim yahut ücret iadesi hakkında bilgi verilemeyeceğini belirtmiş, ayrıntılı bilgi için hiçbir yönlendirmeye ihtiyaç duymamıştır. 10 gündür "servis yolunda" dan başka hiçbir şey yazmayan ürün durumu, internet sitelerinde aynı ürünü satmak için sarf ettikleri kelime sayısı yanında ayıptır.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Öner 3 yıl önce

"Satana kadar" mantığını ısrarla sürdürmekte olan firma ile ilgili şahsıma geri dönüş olmadığını yeni fark ettim. Beni aramayacaklarını da bildiğim için ürünün gelip gelmediğini her gün şubeye giderek yokladım. "Bittiğinde haberiniz olur zaten" mantığıyla ürün desteği sunan tüm firmaların kendilerine çeki düzen verdikleri günü görmek dileğiyle.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler