Vatan Bilgisayar Sattığı Malın Arkasında Durmayıp Marka Servisinin Arkasına Sığınan Firma

Talha Talha25 Haziran 22:26

09/06/2020 tarihinde 31MS0057898 servis numaralı 32SBH510 ürün kodlu SEG marka TV 'yi İzmit Vatan Bilgisayar şubesinden satın aldım. TV 'yi kurup uzun soluklu oturup izlemek niyetiyle 20/06/2020 tarihinde TV başına oturdum fakat çalışmasının yarım saat sonrası ekranda mor çizgiler çıktı ve boydan boya çizikler belirdi. 20 Haziran saat 15:30 civarında Vatan Bilgisayar İzmit şubesini aradım. Servis raporu almam gerektiği söylendi. Gölcük Vestel yetkili servisi 20 Haziran cumartesi günü randevu için aradım. Pazartesi sabah 09:00 gibi arayın randevu verelim geri dönüşü aldım. Pazartesi sabah 10'da aradım. Salı günü için randevu aldım fakat not olarak 15:00'te işe gidiyorum ekip 15:00 ten önce gelirse sevinirim yazdırdım. 

23 Haziran Salı günü saat 14:00'e kadar ekip gelmeyince Gölcük Vestel yetkili servisi aradım. Müşteri. Temsilcisi ifadesi ( Ekiplerimiz Başiskele mevkinde. Yoğun çalışıyorlar. Bugün gelemeyebilir ekibimiz. İsterseniz Çarşamba gelelim ya da siz TV'yi yetkili servise getirin biz burada bakalım ) şeklinde oldu. ( o an şok oldum. Resmen ayaklarına çağırdılar işin görülmesini erkenden istiyorsan edasıyla ) o telefonu kapattıktan sonra TV'yi Gölcük Vestel yetkili servise götürdüm. Teknisyen TV alelacele baktı. Panel arızası var bu TV'de dedi. İsterseniz paneli hemen değiştirelim teklifinde bulundu teknik eleman. Ben de sıfır televizyon aldığımı daha alalım 10 gün olduğunu ve değişim istediğimi belirttim. Bunun üzerine yet. Servis müşteri temsilcileri TV'yi alıp aldığım yere iade edip orayla işlemimi halletmemi istediler. Servis raporu çıkarıp verdiler fakat raporda panel arızası olduğunu, tüketicinin TV'yi satıcı ile görüşeceği notunu yazmışlar. ( Raporu resmen açık bırakıyorlar. Kardeşim neden değişim olacak yazmıyorsun rapora. Tüketici satıcı ile görüşecek ne demek? )  

Daha sonra TV'yi alıp aynı gün içerisinde Vatan Bilgisayar'a götürdüm. Servis raporu ve TV'yi benden aldılar. Vatan Bilgisayar İzmit şubesi müşteri temsilcisi Y*** hanım; - Biz bu raporu merkeze göndereceğiz. Merkez raporu Vestel'e gönderecek. Vestel onayladıktan sonra bize gelecek olan onay mailiyle bu TV'yi değiştirip ya da para iadesi yapacağız dediler. Ne kadar zaman sürüyor dedim. 1 gün sürer yani bugün sonuçlanır cevabı aldım. ( Gün 24 Haziran Çarşamba ). Devamında birtek Vestel firmasının böyle ucu açık bir servis raporu verdiğini sürekli Vestel'le bu problemi yaşıyoruz geri dönüşü aldım. Bugün ( 25 Haziran Perşembe) günü bitmek üzere. Hala onay maili yok. Sözün bittiği yer!

Cevaplar

profile-icon Talha 25 Haziran 22:38

Ben Vestel i tanımam. Ben bu TV yi Vatan Bilgisayar'dan aldıysam eğer benim muhatabım Vatan Bilgisayar firmasıdır. Beni ilgilendirmez senin Vestel firmasıyla olan yazışmaların. Sen beni neden mağdur ediyorsun. Zaten yasal olarak hiçbir hak talep etmeden 1 ay içerisinde ürün iadesi hakkım varken neden beni mağdur ediyorsun. Sen yazışmalarını yap bana ver ürünümü. Kusurlu ürün vermişssin bana özür dileyeceğine benş bekletmeye ne hakkın var. Ana müşteri temsilcinizde kendini beğenmiş. 20 gün bekleyeceksin diyor yasal süreç böyle diyor. Arkadaş banane senin Vestel ile olan yazışmadan. Bana kusurlu ürün verdiysen bana yerine aynı TV den vereceksin. Bu benim doğal hakkım. Kurumsal olmak için çok fırın ekmek yemesi gerekli Vatan Bilgisayar'ın. Müşteri memnuniyeti 0. Gerçekten çok pişmanım. Keşke mm firmasından alsaydım. Geçen ay oradan ütü aldım. Hanım kullandı 2 gün beğenmedi ağır diye. Firma tak geri aldı paramı iade etti. Firma dediğin müşteri memnuniyeti her zaman en önde tutacak. O zaman büyürsün. Saygılar

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler