Vatan Bilgisayar Pişmanlıktır

Ali Ali31 Aralık 2019 11:53

Yaklaşık 1 sene önce Tokat Vatan Bilgisayar'dan anneme telefon almaya gittim aklımdaki telefon Samsung veya Apple'dan telefon almaktı ama oraya girdiğimde satış danışmanları Reeder marka telefonu çok övmeye başladı tabii ki ben yinede aklımdakinden vazgeçmedim ama annem satış danışmanlarının övdüğü telefonu renginden dolayıda çok sevdi bizde ilk defa bu markada bir ürün alacaktık sarış danışmanı telefonun çok sağlam olduğunu asla ve asla kolay kolay arıza vermediğini söylediler.

Bizde annemin ısrarı ve oradakilerin övgüleri sonucu telefonu aldık aradan koşa bir süre geçtikten sonra telefon şarj almamaya başladığını söyledi annem (annem telefonu çok hassas kullanır şarjda kullanmaz mesela) şarj aleti değiştirdik kablo değiştirdik telefon şarj almamaya devam etti bizde garantisi devam ettiği için garantiye yolladık sonra anneme bir mesaj geldi 175 TL ödemeniz karşılığında telefonun yapılacağını söyledi Reeder garanti bölümüyle yaptığım görüşmede bana telefonun müşteri kaynaklı bir problemden dolayı bozulduğunu söyledi resmen SPK oldum çünkü annemin telefonu nasıl kullandığını ben biliyorum teste soktuklarını darbe olduğunu söylediler şarj soketinde nasıl bir darbe kullanılır bilmiyorum.

Kısaca resmen Reeder ve Vatan hiçbir şekilde yardımcı olmadılar ne Vatan ne Reeder sattığı ürünün arkasında durdu ve bu markayı aldığım için çok pişman oldum. İnsanın aklıyla dalga geçer gibi konuşuyorlar. Tüketici Mahkemesi'ne gideceğim hakkımı elbette alacağım buraya bunu yazıyorum çünkü okuyan düşünen arkadaşlara varsa böyle bir mağduriyet yaşatacağını bilin istedim. Ben ve ailem bütün ürünlerimizi vatandan aldım fakat hiç garantiyle işimiz olmadığı için firmayı bu açıdan görmedik eğer ben cebimden ödeyeceksem neden garanti var deniliyor.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler