Vatan Bilgisayar Müşteri Temsilcisi Saygısızlığı

Okay Okay02 Nisan 13:47

21 Mart 2020 (cumartesi) tarihinde Rize şubesinden Acer marka laptop aldım. Ürünün kurulumu yapıldı ve ürünü teslim aldım. Eve geldiğimde hdm kablosundan TV'ye görüntünün gittiğini ama sesin gitmediğini gördüm. Salı günü TV'nin bozuk olduğunu düşünerek TV'yi servise götürdüm fakat TV'de bir sıkıntı yoktu. Eve geldiğimde hem yeni aldığım hdm hem eski hdm kablom ve TV servisindeki hdm dahil olmak üzere 3 hdm denedim ama nafile olmuyor.

Vatan müşteri hizmetleriyle görüştüm ardından bana geri dönüş yaptılar. Sonra Acer müşteri temsilcisi ile konuştum bana benim Vatan Bilgisayar ile görüşüp ürünü Vatan Bilgisayar servise gönderecek, biz bu şekilde kabul ediyoruz dedi. Tamam dedim. Bugün Vatan Bilgisayar müşteri temsilcisini tam 30 dakika telefonda bekledim telefonu bir bey açtı, ona sordum dedim böyle böyle durumu izah ettim. Bana ürünü ben servise gönderecekmişim dedim. Daha önce bana öyle söylemediler dedim.

Sonra dedim ben servisi falan bilmem malı aldığım yeri bilirim dedim, ben ürünü Acer'den almadım. O zaman böyle saygısızca ''mağazanın açılmasını bekleyeceksin''dedi, ben tersleyince üslubu değişti ama nafile. Çözüm odaklı bir yardım yok. Bu nasıl bir hizmet? Biz ürün alıyoruz, alana kadar bir ilgi alaka, ürünü aldıktan sonra yüzümüze bile bakılmıyor. Ben ürünümü bu yaşadığım sebeplerden ötürü iade etmek istiyorum.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler