Vatan Bilgisayar Müşteri İlişkileri

Ali Ali18 Kasım 2019 11:50

29 Ekim 2019 tarihinde Bornova Ankara Cad. Anayolu üzerinde bulunan Vatan Bilgisayar' a arızalanan swisscharger scc-10030 micro USB şarj ve data kablosunu teslim ettim. Kısa sürede çalışmamaya başlayan ürün ile ilgili aradan geçen 21 gün boyunca haber alamadığım için 0850 222 56 56 no.lu müşteri hizmetlerini 16 Kasım tarihinde aradığımda sistemlerinde ürünün kargoya verildiği fakat süreci ürünü aldığım mağazadan öğrenebileceğim bilgisini aldım. Mağazada lakayıt bir şekilde telefonu açan santral çalışanına durumu aktardıktan ve bir süre hatta bekletildikten sonra telefonu efendim diye açan G*** hanım. Müşterisi olduğunu beklemem gerektiğini söyledi. 2,5 dakikaya yakın karmakarışık dinlediğim müşteri seslerinden sonra yüzüme telefon kapatıldı. Akabinde 3 defa daha aradığım Vatan bilgisayarda santral görevlisi tarafından da cevaplanmayan telefon devamlı özellikle yapılan tuşlamalar ile yüzüme kapatılmaya devam edildi.

5. Kez aradığımda santral görevlisine mağaza müdürü ile görüşmek istediğimi ilettim. Mağaza yetkilisi T** bey' e durumu aktardıktan sonra kendisinin direktifi ile G*** hanım. Tarafından arandım. Kendisine niye yüzüme telefonu kapattığını sorduğumda kendisi böyle bir şey yapmadığını hattın düştüğünü söyleyip kendisini savundu bende tekrar ahize kapatılmadığı sürece hattın nasıl düşeceğini sorduğumda tekrar aynı şeyleri tekrar etti. Ürünün nerede dahi olduğunu göremeyen G** hanım. Ürünü gönderdikleri firma ile görüşüp kargo takip numarası alacağını tarafıma iletti. Yapılan görüşmeden sonra bu gizemli takip numarasına ulaşılamadı, sebep sorulduğunda firmanın bu numarayı vermediği tarafıma iletildi.

18 Kasım'da tekrar aradığım Vatan şubesinde telefonu açan santral görevlisine tekrar durumu aktarıp beklemeye alındığımda telefonu açması gereken birimdeki görevli kişi bu durumla karşılaştığı çok belli ki el çabukluğu ile beni hattan düşürmek için 1 Sn. İçerisinde tuşa basıp beni tekrar santrale aktardı. Santral çalışanına şikayetimi aktardığımda ''benim yapabileceğim bir şey yok'' yanıtını takiben tekrar mağaza müdürü ile görüşmek istediğimi söyledim. Telefonu açan yetkili olduğunu belirten kişi kendi işi olmamasına rağmen benimle ilgilendi ve geri dönüş yapacağını tarafıma iletti. Ülkede bu kadar işsiz insan varken müşteriye bu şekilde davranan ve uyarıma rağmen hiçbir aksiyonun alınmadığı bu şubeden ve diğer şubelerinizden asla alış-veriş yapmayacağımı belirtmek isterim. Ne yazık ki her şey malı satana kadar.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler