Vatan Bilgisayar, Keyifli Garanti, Gulf Sigorta

Oğuz Oğuz11 Ekim 14:52

05.10.2019'da satın aldığım Galaxy A50 cep telefon yanında müşteri temsilcisinin ısrarı ile 1 yıl uzatmalı ve 3 yıl garantili ve kazaen oluşacak hasarlara karşı ( Gulf Sigorta) kaskolu telefon satın aldım. Telefon 2500 TL, Kasko ve sigorta 500 TL ödedim. 20.09.2020'de telefon şarj olmuyor ve açılmıyor diye Vatan Bilgisayar Konya şubesi- Kule CD. Selçuklu adresinde bulunan mağazanın müşteri hizmetlerine garantili ve kaskolu olduğunu bildirerek teslim ettim. Bilgisayar üzerinde garanti ve kaskoyu kontrol ederek, telefonu da inceleyerek teslim aldılar ve sorunsuz hizmet verileceğini bildirdiler ama bu arada servisi dışarıdan benim arayıp kendim göndermem içinde ısrar ettiler. Tabii kabul etmedim. Akabinde 2-3 gün ara ile telefonun serviste bakıldığına dair güzel/olumlu SMS'ler aldım, çok ta sevindim. 9 Ekim'de de servisin tamamlandığı ve telefonumu teslim alabileceğime dair SMS geldi. Ama teslim almaya gittiğimde şok ile karşılaştım. 

Telefonuma hiçbir işlem yapılmamış. Sıvı teması olduğu için müşteriye fiyat teklifi verildiği (yalan / arayan soran olmadı, benim telefonumda sıvı teması da yoktu. Kontrol ederek teslim almışlardı. ) ve telefonun geri gönderildiği kayıt altına alınmış. Telefonun kaskolu olduğunu neden yapılmadığını sorunca kem küm ettiler. Kasko süresinin 05 Ekim 2020 'de ( telefon ellerinde olduğu halde ) dolduğunu, 4 gün geçtiğini, kasko servisinin de hizmet vermeyeceğini ama istersem benim servisi aramamı söylediler. Müşteri Hizmetleri yetkilisi e*** bey ve mağaza Md m*** bey hiç ilgilenmeyerek bozuk telefonu sıvı temas edilmiştir yazan yalan tutanaklarını imzalayarak teslim almamı istediler. Yani oradan hiçbir şey olmamış gibi ayrılacakmışım. Ben hatalı değilim. Olağan üstü şartlara karşı 2500 TL'lik telefona 500 TL de kasko ve keyfi garanti parası ödemişim. Kasko ve sigorta günü dolmadan servise vermişim. 

Vatan Konya şubesi ürünü Kasko'nun servisine değil, garanti servisine göndermiş. Garanti servisi başından savmak için yalan tutanak tutmuş, ürünü geri göndermiş. Mağaza müdürü çok ilgisiz ve durumu kabullenmemi söylüyor.) Karşı AVM'de bulunan turuncu logolu muadil firmaya sorduğumda garanti ve kasko servislerinin ayrı olduğunu, kendilerine gelen böyle durumlarda sigorta ve kasko tarihlerine bakılarak hangisi önce doluyorsa ona gönderdiklerini ifade ettiler. Anladım ki Vatan şubesi telefonumu Gulf Sigorta/Kasko yerine Samsung servisine göndermiş ve onlarda masraf olacak diye cihaza bakmadan baştan savmış, arızayı onarmadan geri gönderim.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 1Yorum
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Oğuz 20 Ekim 09:14  

    Vatan harbi sorun. Geçen hafta arayıp ürünü teslim almak için SMS şifresini kendilerine verdiğimi, telefonu kendilerinden almaz isem mağazada bulunan Herhangi bir telefon gibi işlem yapacaklarını söylediler. Teslim tutanağı imzalamadan ayrılmıştım.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler