10 Ağustos 2019
#12411651

Vatan Bilgisayar İle Asus Türkiye'de Arızalı Ürün Satıyor

Vatan Bilgisayar Konya şubesinden mart 2018'de Asus markalı bir notebook aldım. Alırken Vatan Bilgisayar satış görevlisi garantilerini öyle bir muhteşem anlattı ki, keşke de öyle olsaydı. Notebook'u oldukça dikkatli ve titiz kullandığım halde notebook'u aldıktan çok kısa bir süre sonra USB girişlerinde sorun oluşmaya başladı. Diğer bilgisayarlarda okunan flaş bellekleri çoğu zaman flaşı sağ sol sallamadan okuyamıyor, ethernet girişi ve kulaklık girişi de aynı şekilde. Bataryası ise bir yıl geçmeden süresi oldukça düştü ayrıca şarja bağlamadan bataryada kullanırken şarj tamamen biterek kapandığında şarj aleti bağlayarak hemen çalıştırırsam Windows ekranı gelene kadar çalışıp sonra ani bir şekilde kapanıyor. Birkaç dakika geçmeden tekrar çalıştıramıyorum. Hoparlörler de dengesiz çalışıyor.


Bütün bu sorunları ve acilen tamir olup kullanmam gerektiğini notebook'u Vatan Bilgisayar servisine teslim ederken ilettiğim halde 12 gün boyunca Asus Türkiye servisinde kaldı ve en sonda "donanımsal olarak herhangi bir soruna rastlamadık, Bios'u güncelleyip format atık" diyorlar. Asus Türkiye'nin ekibini bu başarısından dolayı tebrik etmek lazım ki servise göndermeden kısa bir süre önce ben de Asus sitesindeki destek bilgilendirmelerinden yola çıkarak 12 günde değil sadece 3 saatte Bios'u güncelleyip format atmıştım ve bunu yaptıktan sonra sorunun giderilmediğini görünce servise vermek zorunda kaldım.


Ürünü alırken size olan güvenimizin yok olmaması adına yukarıda bahsedilen sorunların giderilmesi için bir an önce gereğinin yapılmasını talep ediyorum. Servis No.: 12ms011***.

Muhammed Muhammed 1.881 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları