sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Vatan Bilgisayar Garanti Ve Servis Süreci

Ümit Ümit27 Ekim 11:06

Vatan Bilgisayar' dan iki/iki buçuk ay önce satın aldığım iPhone 7 marka cihazımda aldığım andan itibaren kulaklığında çıkardığı problem, kamera düşük ışık netleme ve ekranının sol üst köşesinde siyah çok ufak leke oluşumu problemleri vardı. Tüm bu problemler nedeniyle 25.09.2020 tarihinde telefonumu İzmir Optimum Vatan Bilgisayar şubesine teslim ettim. Ben teslim ederken bana telefonun bana geri iade sürecinin yasal olarak 20 iş günü olduğunu belirttiler ve ben telefonumu teslim etmiş bulundum. Bu noktaya kadar her şey Okey bir problem yok. Aradan 10 gün kadar geçtiğinde telefonumun İzmir Optimum Vatan Bilgisayar'a para iadesi veya sıfır cihazla değişim raporuyla beraber telefonun kendisi gelmiş. Fakat çalışan arkadaşlar Vatan Bilgisayar'ın merkezinin cihazı görmek istediği için tekrar gönderileceği ve o şekilde iadenin gerçekleşeceğini söylediler.  Daha sonra kendimde aynı AVM'de çalıştığım için aralıksız her gün (izin günlerim dahil) Optimum şubesine gidip durumu sordum. Her seferinde cihazın merkezde olduğunu söylediler. 20 iş gününü doldurduklarında ben artık telefonla arayıp sürenin dolduğunu ifade ettim fakat bana ikinci defa servise yönlendirdiklerini ve sürenin yeniden başladığını belirttiler. Bende onlara bunun bir saçmalık olduğunu, böyle bir şeyin muhtemel olması durumunda cihazımı sınırsız bir şekilde ellerinde tutabileceklerini ifade ettiğimde bana yasal süre dolunca iade talebinde bulunabileceğimi ve ancak bu şekilde bir hafta on günlük süre ile cihazımın parasını veya kendisini iade alabileceğimi söylediler. Ben süre dolduğu zaman bu talepte bulundum fakat sonuç yine hüsran. Ben yine arayıp yasal sürenin ne ifade ettiğini sorduğumda hiçbir şey ifade etmediğini söylediklerinde  yanıltıldığımı anladım. Ve şu an 32. Gün cihazım hala ellerinde ve geri vereceklerini pek düşünmüyorum. Tabi bu süre içerisinde her aradığımda benimle dalga geçer gibi konuşan ilgisiz davranan müşteri temsilcilerini saymıyorum.  Yani anlayacağınız bana bozuk cihaz sattılar ve geri ne paramı ne de aynı cihazı geri teslim ediyorlar. Sadece oyalıyorlar. Bu arada kur farkından dolayı 3500 liraya aldığım cihaz şu an 3800. Aynı ürün olmaması durumunda farklı bir rengini de fiyat farkıyla satın alabilecekmişim. Yazıklar olsun. Aşağıya Apple ın iade formunu bırakıyorum. ( bir de nokta ve kılcal çiziksiz verdiğim telefon formda çizikli ve lekeli diye çıktı.). Aslında burada kargo firması ve Apple servisini de şikayet etmeliydim ama bezdim artık.

Gelişme :

3 hafta önce

Daha önce yayınlamış olduğum şikayetler hakkında gelişme olarak bu şikayette bulunuyorum. Şu an hali hazırda 40 gün (35iş gününü) geride bıraktım ve hala aradığımda telefonunuz merkezimizde test aşamasında diyorlar. Ve ısrarla telefonu verdiğimden bu yana geçen sürenin 22.10.2020 tarihinden bugüne kadarki geçen sure olduğunu belirtiyorlar. Ben her gün şubelerine gitmeye ve müşteri hizmetlerini aramaya devam ediyorum. Ama sonuç yok. .

27 Ekim 11:18

25.09.2020 tarihinde cihazımı 20 iş günü içerisinde geri alacağım taahhüt edilmesine rağmen ne cihazımı ne de ücretini geri alabiliyorum. Müşteri temsilcisini aradığımda da bana servise gittiği günden itibaren sayılıyor yani 22.10.2020 tarihinden itibaren sayın diyor. Peki öncesinde geçen 27 gün neydi. Neden milleti saf yerine koyup hakkını hiç ediyorsunuz. Bugün 27.10.2020 yani tam 32 gün ve 27 iş günü geçti. Bir daha bu kurumdan alışverişi geçtim gidenlere bile engel olacağım. Konuyla alakalı problemin ivedilikle çözülmesini istiyor ve tüm bu olayların tarafımca hukuki boyuta aktarıldığını bilmenizi istiyorum.

empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler