24 Eylül 2019
#12655869

Vatan Bilgisayar & Dell Yetkili Servis Sorunu

Çalıştığım firma adına Vatan Bilgisayar'dan Dell G515 Model bir bilgisayar satın aldım. Daha 2 hafta geçmeden bilgisayarı kullanacak olan iş arkadaşıma teslim ettiğim anda şarj aletindeki temassızlık durumunu fark ettik ve Vatan Bilgisayar'a servis ya da değişim için teslim ettik.


Sonrasında Dell tarafına ulaşıp incelendiğinde telefonla arandım ve sadece şarj aletinde sorun olduğu ve değişiminin hemen sağlanacağına dair bir bilgilendirme yapıldı. Aradan zaman geçmesine ve benim defalarca durum ile ilgili bilgi almak için Vatan Bilgisayar'ı aramama rağmen bir gelişme olmadı ve ben tekrar Dell Servisini aradım.


Bana cihazda ana kart arızası olduğu ve yeni ana kart beklendiği söylendi. Sonrasında yine bekledim ve 2 hafta sonrasında tekrar aradığımda gelen anakartın da arızalı olduğu ve başka bir ana kart beklendiği söylendi. Bunun üzerine Vatan Bilgisayar çağrı merkezini aradığımda gayet kaba bir tavırla karşılandım ve şikayet için başka bir birime ulaşmam istendi. Çağrı merkezi dahilinde bana durumla ilgili bilgi vermekten başka bir şey yapılamayacağı söylendi. Alınan cihaz oldukça pahalı bir cihaz ve benim sahadaki çalışanlarım için bu ekipman çok önemli. Ayrıca çağrı merkezinde bana çözüm üretilemeyecek ise orası neden çağrı merkezi!
Bilgisayar yokluğunda aksayan projelerim için ben zarara girip üstüne bir de yeni bilgisayar almak zorunda bırakılıyorum. Tüm bu zaman ve para konusundaki zararımın üzerine kaba bir çağrı merkezi çalışanı tarafından oyalanıyorum.


Bu gerçekten büyük bir ayıptır. Yıllardır firmamız adına alışveriş yaptığımız Vatan Bilgisayar için çok büyük bir ayıptır. Sorunumun kısa zamanda çözülmesini istiyorum.

Okan Okan 720 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları