Vatan Bilgisayar 'da İade Edilmeyen Ürün, Saygısız Personel

Rabia Rabia27 Ağustos 20:29

Vatan Bilgisayar Sivas mağazası Xiaomi Redmi 9 Pro telefon eşime hediye aldım hat takılmadan deneme yapıp verdiler. Eve getirdim eşim denedi telefon sesli moddayken kendini sürekli sessize aldı ve 2 saat içerisinde telefonu götürdüm Vatan iade ve değişim kabul etmedi kendi garantisine ilk günden tel yolladık ve iade istedik. Telefona garanti iade istememize rağmen yazılım atıp yolladı. Takdir edersiniz ki hevesle aldığınız ürün aynı gün garantiye gidince hiçbir hevesimiz kalmadı ve telefon markasına karşı da hiçbir güvenimiz kalmadı. 

Tel garantiden geldi Vatan personeline iade istediğimizi ayıplı ürün olduğunu bildirdik her ne kadar parça değişimi vs olmasa da sonuçta biz o telefonu bir arızayla aldık. Arızayı gidermek için yazılım atıldı kendileri bunu bir işlemden saymasa da sonuçta telefona uygulanan bir işlem var bir de en az 10 günlük bekleme süreci. Asıl problem şimdi başlıyor mağaza yetkililerinden biriyle görüşmek istedik Bekir beye yönlendirdiler marka adını bu kadar karalayacak lakayıt tavırlı, müşteri deneyimi ve prezantabl çalışma sistemiyle alakası olmayan bir beyefendi normal bir diyalog şeklinde istemediğimizi bildirdiğimiz bu durum hakkında geçerli bir açıklama yapmak ya da tedirginliğimiz konusunda bize hoş yaklaşmak yerine ne yapayım yani sizinle mi kavga edeyim iade olmuyor diyerek üste çıktı.

Bizde Vatan Bilgisayar bünyesinden ve marka imajından dolayı telefonu aldığımızı söyledik yapacak bir şey yok. Vatan Bilgisayar size memnun kalmadınız diye şimdi iade mi etsin koca firma memnun olanda var olmayanda gibi bir cevap verdi. Kendisine marka amacının zaten problemi olmayan yani memnun olan müşteriler için + bir müdahalede bulunmadığını asıl amacının memnun olmayan müşterinin taleplerini prosedürleri karşısında karşılamak olduğunu hatırlattım halde asla bir personele yakışmayacak tavırlar sergileyip sesini yükseltip konuşmayı kestirip mağazadan çıkmamızı istercesine arkadaşlarının yanına döndü. 

Müşterilerine tavır yapan personeller yetiştirmek yerine empati yeteneği yüksek temsilcilerle ilerlemesi gerekerek bir forma çok yazık oysaki prosedürünü anlatıp yardımcı olmak adına bakın. Bey... Hanım efendi biz tabii ki yanınızdayız telefonunuzu teslim alın deneyin herhangi bir sorunu olması durumunda bizlere başvurun servise iletelim ve iade almaya çalışalım. Elbette bizler için memnun olan müşterilerimiz kadar değerlisiniz demek zor değil. Üslup yeri gelir verdiğiniz paradan daha değerli konuma geçer. Çok yazık...

empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Rabia 2 hafta önce  

    Ben ağustostan beri bu şikayetime 1 kere bile dönüş almadım sizde beklemeyin bence yıllar geçse de yine alamayız bu kadar sorumsuz fedback veremeyen bir firma yok

  • profile-icon Esra 2 hafta önce  

    Gerçekten çok yazık. Dünden beri şikayetime yanıt bekliyorum ben de. Anlaşılan firmanın hiçbir şikayet umurumda değil. Cevap verme tenezzülünde bile bulunmuyorlar ve hala bu tarz bir firma ayakta pes doğrusu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler