Vatan Bilgisayar Çanakkale Şubesi Personellerinden Şikayetçiyim

Sefa Sefa21 Eylül 03:05

Vatan Bilgisayar Çanakkale Şubesinden 19.09.2020 tarihinde aldığım USB wireless adaptör hakkında satın alırken aynı gün iade edebileceğim ve başka gün olursa ücret iadesi değil hediye kuponu verilmesi durumu sonucunu bilerek ürünü mağazadan aldım. Fakat şuna inandım ki Çanakkale şubesinin beni ücret iadesi konusunda mağdur etmeyeceğini, bu kadar zamanlık müşterilik profilime ve Vatan Bilgisayar şubesine kendimce getirdiğim ve yönlendirdiğim müşterilerin hatırına bana bu sorunu yaşatmayacaklarını düşündüğüm için ürünü güvenerek aldım. Fakat ürünü aynı gün iade etmem gerektiği halde maalesef geçirdiğim rahatsızlık sonucu şubeye yetişemedim. Ama ürünü sadece bir kere bilgisayara takmak ve 2 dakika durması dışında farklı bir işlem yapmadım. Bunun sonucunda 20.09.2020 tarihinde şubeye gittiğimde bu ücret iadesinin yapılamayacağını öğrenmiş bulundum ve bu memnuniyetsizlik sonucunda e*** bey ile müşteri hizmetlerinde konuşurken ürünü satan yetkili b*** bey kendisinin olması gereken yer OEM parçalar bölümü olmasına rağmen ve kendisi ile ilgili bir konuşma geçmezken kendisini savunacak bir durum yok iken gelip konuya karışarak yöneticisi ile olan konuşmamı bölmüştür. 

Bunun sonucunda tekrar görevine dönmüş fakat sonrasında laf dinlemek amacıyla konuştuğumuz alana yakınlaşmaya çalışmıştır (16:30-17.00 saatleri civarı).Mağaza yöneticisi e*** bey ise ürünü geri almama sebebinin bu ürünü tekrar satışa koyarsa bir sonraki alıcının bu ürünün müşteriden geri dönen bir ürün olduğunu öğrenecek olması olduğunu ve ürünü aynı gün iletmiş olsaydım müşterinin bu durumu öğrenemeyeceğini bu sebepten sorun olmayacağının dile getirmiştir. O kadar müşterilik kaydıma rağmen bana yardımcı olmamıştır. Kendince çözüm üreterek beni 5 gün beklettikten sonra ücret iadesi yapacağını söylemiştir.İstersem ben bunu da yapmam gibi de ifadeler kullanmıştır.19.09.2020 tarihinde daha satışını yaptığımız yazıcının da iptalini sağlamak istediğimi söylediğimde ise tabi yapabiliriz ama ücreti ne zaman geçer bilemem diyerek yine müşteriyi mağdur edebilecek şekilde davranmıştır.

M*** beye durumu ileteceğimi söylediğimde ise o da aynı şeyi yapacak bir anlamı olmayacak şeklinde konuşmalar yapmıştır. Mağaza yöneticisi M*** beyin daha ilgili  davranacağına inanıyorum. Yaşadığım ücret iadesinden önemli olan Vatan Bilgisayar çalışanları nasıl olur da söz hakları bulunmayan bir konuya çalışma alanları dışında karışıp müşteriye bu şekilde davranabilir? Müşterinin sözlerini dinlemek amaç!

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler