Vatan Bilgisayar Ayıplı Çıkan Sıfır Ürün Değişimi İçin Bekliyorum

Savaşan Savaşan21 Eylül 18:03

Vatan Bilgisayar / Manisa'dan 13/09/2020 tarihinde saat 20:56:54 itibari ile, Epson l3151 eco tank kodlu/isimli ürünü, yeni açtığım ofisimiz için satın aldım. Ürünü aynı akşam kullanıma hazırladık. Yazıcısında problem yoktu, ancak sonrasında fotokopi ve tarayıcı ihtiyacımız ortaya çıktığında sayfanın ortasında 4-5 cm kalınlığında dümdüz bir karartı çıktığını gördük. Eksik bir işlem yapmış olabileceğimizi düşünerek, 16/09 (dün) tarihinde 0212 900 89 41 numaralı telefondan Epson müşteri hizmetleri ile görüştüm. Camında problem olabileceğini, 15 gün geçmediyse aldığımız yere götürüldüğünde değişimin yapılabileceği söylendi. 

Ben de ardında saat : 14:00 civarında ilgili mağazaya götürdüm. Servis kaydı açıldı ve 17/09 tarihinde İzmir'deki Epson servisine gönderileceği, yasal süresinde de (20 günü - 1 ay) geri dönüş yapılacağı söylendi. "0" aldığım 1 üründe yaşadığım bu can sıkıcı problem beni hem rahatsız etti, hem de benden kaynaklı olmayan bir durum nedeniyle içine girdiğim bekleme mecburiyeti yeni açtığım ofisim de beni mağdur duruma düşürmüştür. 

Elimi kolum bağlanmış durumda, işlemlerimi yapamıyorum. Yaşanılan saçmalık ise paha biçilemez. Epson'a da e-mail yoluyla başvurumu yapıp işlemin hızlandırılmasını, aksi halde şikayetlerde bulunacağımı ilettim. Kendilerinden 18/09 tarihinde aldığım e-mailde hafta başında Vatan Manisa mağazası ile temasa geçmemi sorunu çözeceklerini ilettiler. Ancak firma ellerine ürünün halen ulaşmadığını beklememiz gerektiğini söylediler. "0" olarak aldığım ve ödemesini kredi kartı ile peşin olarak yaptığım bu ürünü kullanamadığımdan işlerim aksamaktadır. Maddi/manevi zararlarımın tazmin edilmesini bekliyorum.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler