24 Ocak 2014 #2254412

Vatan Bilgisayar Arızalı Malda Tüketici Kanunu'na Aykırı Hareket Ediyor!

Eylül 2013'te Vatan Bilgisayar'ın Ankara Söğütözü şubesinden aldığım güç kaynağı, Aralık ayında arızalandı. 25.12.2013 tarihinde cihazı müşteri hizmetlerine teslim ettim. 20.01.2014 tarihinde ürünü teslim alabileceğime dair SMS ile bilgilendirildim. Ürünün Türkiye yetkili servisi ile görüştüğümde cihazımın tamir edildiğini öğrendim.


Tüketici Kanunu 10. maddesi, ürünün alıcıya tesliminden sonra 6 ay içinde arızalanması durumunda tüketicinin seçimlik haklarının saklı kaldığına işaret eder. Bu durumda, ürünün arızası tespit edildiğinde bana seçimlik haklarımdan hangisini kullanmak istediğimi sormak zorundaydılar; ama sormadılar. Vatan Bilgisayar açıkça Tüketici Kanunu'na aykırı hareket etmiştir.

Sinan 75 Okunma

Cevaplar

 • Sinan27 Ocak 2014

  Ben de zaten onun icin 4077'den de alinti yaparak cevap vermistim. 6502 sayili kanun henuz yururlukte olmadigindan, 4077 sayili olan yururluktedir ve bu iki kanunun ayipli mala iliskin secimlik hakkin kullandirilmasina dair hukumleri benzer niteliktedir. Bu nedenle, gerek yururlukteki kanun, gerekse yururluge girecek kanun acisindan kanuna aykiri olarak secimlik hakkin kullanimini engellemis durumdasiniz.

 • Vatan Bilgisayar Temsilcisi27 Ocak 2014

  Değerli Müşterimiz; Mesajınızda 6502 Tüketicinin Korunması Hk. Kanundan söz etmiş bulunmaktasınız, ancak söz konusu kanun 28.11.2013 tarihinde yayımlandıktan altı ay sonra yürürlüğe girecektir. Saygılarımızla

 • Sinan27 Ocak 2014

  4077 sayılı eski kanuda da Ayıplı Mal’a ilişkin 4.2 maddesi açıkça “Tüketici bu durumda, bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi ya da ücretsiz onarım isteme haklarına sahiptir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.” Yine 4. Maddenin 3. Fıkrası “İmalatçı-üretici, satıcı, bayi, acente, ithalatçı ve 10 uncu maddenin beşinci fıkrasına veya 10/B maddesinin dokuzuncu fıkrasına göre kredi veren, ayıplı maldan ve tüketicinin bu maddede yer alan seçimlik haklarından dolayı müteselsilen sorumludur.” şeklindedir. Yani, ayıbı tespit için malı servise gönderse bile seçimlik hakları kullandırmak açısından satıcı sorumludur. Vatan’ın teknik servis ile olan ilişkisi tüketiciyi bağlamaz. Bir malın satıcısı o malda ortaya çıkan ayıplardan ve tüketiciye seçimlik haklarının kullandırılmasından doğrudan sorumludur.

 • Sinan27 Ocak 2014

  Size 6502 Tüketicinin Korunması Hk. Kan.'dan alıntı yaparak cevap vereceğim. Aşağıdaki maddelerde "SATICI" ifadelerine dikkat ediniz: MADDE 10- (1) Teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. Bu durumda malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir. MADDE 11- (2) Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi hakları üretici veya ithalatçıya karşı da kullanılabilir. Bu fıkradaki hakların yerine getirilmesi konusunda satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur.

 • Vatan Bilgisayar Temsilcisi27 Ocak 2014

  Değerli Müşterimiz, Bilindiği üzere garanti verme işlevi ithalatçı- imalatçı/üretici sorumluluğundadır. Ve garanti veren firma bilgisi de Garanti Belgesinde yer almaktadır. Şu hususu önemle ve bilhassa belirtmek isteriz ki; VATAN BİLGİSAYAR Sanayi ve Ticaret A.Ş. satıcı olup, YETKİLİ TEKNİK SERVİS değildir. Tüketicilerin seçimlik haklarını kullanmaları için oluşması gereken koşullar vardır, öncelikle ürünlerin belirtilen sürelerde AYIPLI olduğunun ortaya çıkması lazım gelmektedir. Dolayısıyla öncelikle ürünün ayıplı olduğunun yetkili servis raporu ile tespit edilmesi gerekmektedir. VATAN BİLGİSAYAR Sanayi ve Ticaret A.Ş. satıcı olduğunu ve YETKİLİ TEKNİK SERVİS olmadığını tekrar hatırlatmak isteriz. Tüketicilerin ürünle ilgili şikâyetleri var ise, ürünün yetkili servisi tarafından muayene edilmesi ve durumun rapor ile tespit edilmesi gerekmektedir. Saygılarımızla

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön