Vatan Bilgisayar Ana Kart Değişim Sürecim Tamamlanmadı!

Mete Mete11 Ağustos 14:59

Asus marka aldığım ana kartım arıza sebebiyle Vatan Bilgisayar'a Bornova İzmir şubesine (Ankara Cad.) 22/06/2020 tarihinde bırakıldı ve arıza tespiti sonrası Asus servise gönderildi. Sonrasında kendimin bizzat mağazaya uğramasıyla bilgi alabildim, hiçbir bilgilendirme yapılmadı.

 6 kez mağazaya gittim, en az 5-6 kere telefonla, 1 kez mail ile ulaştım. 2-3 kez Asus ile görüştüm, yasal tamir süresinin bitiminde yine benim aramamla değişim ve iade sürecini başlatıp Vatan Bilgisayar'a ilettiler. Vatan Bilgisayar mağazalarında anakartın olmadığını ve temin edemeyeceklerini söyleyip tekrar Asus'a yönlendirdiler. 

Asus kendilerinin süreci tamamladığı, çözüm sürecinin Vatan Bilgisayar tarafından işleyeceğini söylediler. Vatan Bilgisayar'a bir daha gittim durumu anlattım, tekrar sistem üzerinden gereli ilgililere ulaşacaklarını ve mutlaka dönüş yapacaklarını söylediler. Halen ses soluk yok. Para iadesi istemiyorsunuz diyede eleştirildik. Aldığımda parça 800 TL idi. Dolar kuru ile satış yaptıkları halde tl ile ödeme yapacaklarmış. Şu an yanı ana kart kendi fiyat listelerinde 1300 küsur lira. Bende değişim yapılmasını istedim. Temin sürecinin Vatan Bilgisayar ve Asus arasında nasıl yapılacağını, 3 yıl garantisi olan bir üründe 1. Yılda bunu yaşatmaları, 40 gündür iki firmanında çözüm üretememesinde şikayetçiyim. Lütfen mağduriyetimiz giderilsin, ya da yasal yollarla gerekeni yapalım.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler