Vatan Bilgisayar İade Ettiğim Ürünle İlgili Bilgi Vermiyor!

Serdar D. |

Almış olduğum Philips marka kulaklık, kutusu açılmış, yırtılmış, garanti belgesi ve kullanım kılavuzu buruşturulup içine konulmuş bir vaziyette geldi. Görünen o ki daha önceden birine satılmış ve iadesi alınmış bir ürün, hiç kontrol edilmeksizin bana satılmış.

Firmayı arayarak ürünü geri gönderdim. Ürün 06.01.2014 tarihinde, adı bende ve UPS Kargo kayıtlarında da mevcut olan firma yetkilisi tarafından alınmış. 07.01 günü firmayı arayıp ürün durumunu sorduğumda, müşteri temsilcisi ürünün daha ellerine geçmediğini, geçseydi. En kısa zamanda benimle irtibata geçeceklerini söyledi. Sesimi çıkartmadım.

09.01 tarihinde tekrar arayıp sorduğumda, kargo numarasını dahi benden alıp ürünü teyit ettiler. Ellerine ulaşmış 06.01 tarihinde, ama herhangi bir işlem yapılmamış, bana da sms yoluyla bilgilendirilme sağlanacakmış. Bu da olmadı.

Vatan Bilgisayar, göz göre göre bana doğru bilgilendirme yapmamıştır. Ürün bugün itibariyle 5 gündür ellerinde, hiçbir yetkili beni aramadı, hiçbir mail veya sms almadım, üstüne üstlük bir de kandırıldım. Büyük bir firma olarak müşteriye ilginiz bu mudur?

Etiketler :

Çağrı Merkezi Bilgilendirme Online İade/Değişim Online Ürün/Ü.Kalitesi

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • 10 Ocak
    16:59

    Değerli Müşterimiz,

    Mailiniz ilgili yetkili birimlere iletilmiştir. Tarafınıza en kısa sürede bilgilendirme aktarılacaktır.

    Saygılarımızla.