Toplam çözüm sayısı
..
Varan Turizm ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Fulya'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız

Yeni karşılaştırma

ile

Obilet.com Aracılığıyla Varan Turizm Biletinin Kalkış Adresindeki Hata

4279görüntüleme
Fulya
Fulya 20 Şubat 19:39
Çözüldü Çözüldü
Fulya'nın Teşekkür Mesajı
“Teşekkürler”
Obilet.com Aracılığıyla Varan Turizm Biletinin Kalkış Adresindeki Hata
Obilet.com Aracılığıyla Varan Turizm Biletinin Kalkış Adresindeki Hata
Obilet.com Aracılığıyla Varan Turizm Biletinin Kalkış Adresindeki Hata

1- 09.02.2021 tarihi 12.45 saatine obilet.com ® aracılığıyla Varan Turizm firmasından Ataşehir Dudullu terminal kalkışlı Ankara Söğütözü cep terminali varışlı iki adet bilet 16 numara Erdem Kumlu ve 19 numara Fulya Er adına Erdem Kumlu tarafından 178.00 TL'ye alındı. 2- 2 saat öncesinden Google ® Haritalar yardımıyla Ataşehir Dudullu Terminali bölgesine ulaştık. Ancak otobüs belirtilen terminale gelmedi. 3- İnternetten bulduğumuz Varan Turizm numarasıyla iletişime geçtiğimizde yanlış terminalde olduğumuzu ve 5 dakika içinde gelmezsek otobüsün kalkacağını ilettiler. Ancak iki terminal arası araba ile 6-7 dakika uzaklıkta olduğu için çabalamamıza rağmen yetişemedik. 4- Firma otobüsün Varan Turizm Ataşehir terminalinde olduğunu iletti. Obilet ®'te farklı adres yazdığını söylediğimizde ısrarla adresin doğru olduğunu söylediler. Mağduriyetimizi gidermediler. Aksine oldukça kötü bir tavırla karşı karşıya kaldık. Biletimizin farklı bir otobüse aktarılmasını talep ettik ancak bu konuda da yardımcı olunmadı. 5- Şikayetimizi Obilet ile iletişim kurarak ilettik. Obiletteki çalışanlar şikayetimizle ilgili firmayla iletişime geçmeye çalıştığında firma aramalara uzun bir süre cevap vermedi. 6- Görüşmeler şikayeti oluşturduğum 20.02.2021 tarihine kadar devam etti. Bu tarihte firma tarafından para iadesi yapılmayacağı bilgisi tarafıma iletildi. Buna sebep olarak diğer yolcuların otobüse binmiş olması öne sürüldü. Bu savunmanın kesinlikle yetersiz olduğu kanaatindeyim. Firma obilet.com sitesine yanlış adres girmiş. Diğer yolcuların doğru terminali bulabilmiş olması benim mağduriyetimi kesinlikle gidermiyor. 7- Sırasıyla obilet.comdan tarafıma gelen mail, Ataşehir Dudullu terminali ve Varan Turizm Ataşehir terminalinin harita görselleri ektedir. Görseller incelendiğinde terminallerin farklı olduğu teyit edilebilir. 8- Şikayetimin incelenmesini, gerekli yaptırımların yapılmasını, mümkünse en kısa zamanda tarafıma para iadesi yapılmasını talep ediyorum. Fulya Er

Varan Turizm Logo
Varan Turizm23 Şubat 12:29

Sayın ER; Başvurunuz Müşteri İlişkileri Müdürlüğümüzce değerlendirme alınmıştır. Bilginize sunarız. Saygılarımızla. Varan Turizm A.Ş.

Varan Turizm Logo
Varan Turizm23 Şubat 14:19

Başvuru hakkında geri bildirim yapılmıştır. Varan Turizm A.Ş. Müşteri İlişkileri Müdürlüğü

Fulya
Fulya23 Şubat 17:37

Geri dönüşünüzde hatalı olduğunuz kısmı kabul edip müşteri memnuniyeti için iki adet bilet hediye ettiğiniz için teşekkür ederim. Varan Turizm gibi kaliteli ve profesyonel bir firmayı tercih etmenin farkını gösterdiniz.

Fulya
Fulya23 Şubat 17:37

Teşekkürler

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile