Vakko Hediye Gelen Ürün Ve Hediye Kartı

Berfin Berfin08 Eylül 12:11

Tarafıma hediye olarak gelen Vakko sezon ürünü olan çantamı, Vakko mağazasına giderek aldığım bilgi ile internet sitesi satış fiyatı üzerinden 1 yıl geçerli olan bir kart ile değiştirebileceğimi, geçerli olan bakiyenin aynı şekilde karta yükleneceğini ve sezon veya Outlet mağazalarında kullanabileceğimi öğrendim. 07.09.2020 tarihinde akşam 7'de Ümraniye Meydan Shopping Mall Vakko mağazasında bu işlemi gerçekleştirmek için gittim. Görevli olan hanıma sitedeki fiyatın 1.795 TL olduğunu, exchange karta da aynı fiyatın yansıtılıp yansıtılmayacağını sorduğumda tabi efendim sitede neyse aynı ücret yansıtılır cevabı aldım. İşlemler başladı (bayan belki halledemeyeceğini ama bir bakacağını söyledi ve işleme başladı). 

Karta bakiye çıkarıp, fatura kesti ve benden isim soy isim imza istedi. Tam imzalamadan önce bir bakmak istedim. Ücret : 1,207 TL yazıyordu. İmzalamadım hemen yanlışlık olduğunu söyledim Bayan görevli olmadığını söyledi, nasıl olur 500 - 600 TL gibi bir açık var burada dedim, hem bilgi vermedi hem işlemi bitirecek bir bakıyım dedi, çantanın indirimli olarak alındığını, alındığı ücretin bu olduğunu şimdi zam geldiğini sitede fiyatın bu sebeple arttığını söyledi. Ama bana bunu söylemediniz şuna söylüyorsunuz dedim (çünkü baştan teyit etmiştim fiyatı ona göre işlem başlattım ben), bayan işlemi yapmış fatura çıkarmış sadece imza atmam kalmış, ücrette bir değişiklik olduğunun bilgisini bile vermiyor. İşlemi iptal edin böyle şey mi olur dedim haklı olarak, işlemi yaptığını karta parayı yüklediği için artı iptal olamayacağını söyledi.

Ben daha imza atmamışım işlemi onaylamamışım üstüne üstlük burada bir bilgilendirme hatası var. Tüketici olarak işlemi gerçekleştirmeden iptal hakkımın tatbiki mümkün olduğunu izah ettim. Müşteri temsilcilerini ulaşamayacaklarını hem kartı hem çantayı mağazada bırakmamı eğer yarın çözülebilirse bir soracağını aksi hiçbir işlemin mümkün olmadığını söyledi. Tabii ki hukukçu bir aileden olma sebebim ve haklarımı bilme ve savunma gerekçesiyle, çantayı orada asla bırakmayacağımı gerek olmadığını kartı da almayacağımı yani geriye sadece işlem iptalini kaldığını söyledim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Berfin 08 Eylül 00:58

Ne hikmetse müşteri hizmetlerine ulaşamayan görevliniz Belli ki üst mevkili biri olan Deniz beye ulaştı, işlemimi yanlış aktarmasına rağmen ben düzelterek tekrar iletmesini istedim, işlemim onaylandı, zaten benim olan ve hukuksuz ve gayri ahlaki bir şekilde işlem yapılmaya çalışılan çantamı alarak mağazadan ayrıldım. Yarın beni arayacaklarını söylediler, Vakko mağazası olarak gerçekleştirilmemiş bir işlemin iptali bu kadar zor olmamalı Ve insanları kandırır gibi böyle bir işlemde ısrarcı olmak çok ticari etikten uzak bir tutum. Dilerim politikalarınızı yenilersiniz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler