VakıfBank  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

VakıfBank'ın Kanun Tanımamazlığı Kredi Vermemesi

4.050görüntüleme
Mustafa
Mustafa 15 Eylül 2020 22:37

VakıfBank maaş müşterisiyim. Bankanızdan bizzat ve mobil şubenizden ihtiyaç kredisine başvurmama rağmen hep olumsuz cevap verdiniz. Tamam geçmişte aksaklıklarımız oldu ama şu an ne kredi ne kredi kartı hiçbir borcum yok bankalara. Allah aşkına maaş müşterinize bile niye güvenmiyorsunuz. Dolandırıcı gözüyle mi bakıyorsunuz bizleri otomatik kes maaşımdan taksiti öyle yatır maaşımı güvenmiyorsan.

Daha önce mail le başvurdum şu an dilekçede yazdım genel müdürlüğünüze 26.03.2020 de 7266 sayılı kanun çıktı kanun bizim gibi geçmişte ki ödemeleri sıkıntı olup çekemeyen insanların kredi çekmesini sağlayabilmek için ama siz başvurumuzda geçmiş kayıtlarını bahane ediyorsunuz. Kanunda dikkate alma borcunu ödemişse ya da yapılandırma yapmışsa diyor. Siz kendi politikalarınızdan bahsedip onaylamıyorsunuz. Yani kanun Tanımıyorsunuz. Kanunlar her şeyin üstündedir ve uygulamak zorundasınız yazdığım dilekçeye de aynı şekilde geçersiz bir sebeple dönüş yaparsanız ilgili kanuna göre yasal hakkımı kullanacağım bilginiz olsun. 7266 sayılı kanun. Madde 48e eklenen geçici madde:2 iyice okuyun bu maddeyi açık ve net emredici hükmü vardır. Dikkate alınmaz diyor.

VakıfBank Logo
VakıfBank15 Eylül 2020 22:37

Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim

1 Yorum

Erol
Erol02 Ekim 2020 15:30
 

Sonuç ne oldu usta

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler