03 Aralık
#13107329

VakıfBank'ın “Halden Anlayan Paket” Mağduriyeti

07.11.2109 tarihinde maaş müşterisi olduğum VakıfBank’tan ihtiyacım tutarında 66.000,00 TL ihtiyaç kredisi kullandım ve bu kredi kullanım işlemim sırasında kendi talebim ve rızam dışında “halden anlayan paket” adı altına tarafıma zorunlu olarak tutulan paket satımı gerçekleştirilerek bu işleme bağlı olarak da 630,00 TL paket ücreti kesintisi gerçekleştirilmiştir.


Bu hususla ilgili olarak kendi talebim ve rızam dışında tamamıyla müşterisinin ihtiyaç durumunda kullandığı krediyi fırsat bilerek dayatma usulüyle banka tarafından kesilen bu ücretin haksız ve hukuka aykırı olduğunu düşünüyorum. Paket içeriği Havale/EFT gibi işlemlerin yapılması sırasında tanınan ayrıcalıkların olduğu iddia edilerek dayatma usulüyle satılan bir paketin, maaş müşterisi olunması nedeniyle aslında benzer ayrıcalıkların tanınmış olduğu bir müşteriye tekrardan ücretlendirme yapılarak dayatma usulüyle satılmasının ne kadarı iş ahlakı ve hukukuna sığmaktadır sizlerin takdirine bırakıyorum.


Yukarıda bahsettiğim şekliyle tarafımdan gerçekleştirilen 630,00 TL’lik ücretlendirmeden doğan mağduriyetimin giderilerek bu tutarın tarafıma iade edilmesini talep ediyorum.

Emin Emin 979 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • VakıfBank Temsilcisi03 Aralık

    Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim

Ziyaretçi Yorumları