22 Ocak 2014 #2248856

Vakıfbank'ın Dekont Ücreti İstemesi

Vakıfbank'tan çeşitli tarihlerde birkaç kez kredi kullandım. Dosya masraflarına ilişkin dekont almak üzere gittiğimde, Tokat Zile ilçesindeki şube 80 lira istedi. Bir dekont nasıl olur da 80 lira olur. Sistemden çıkarılan bir kağıt parçasının hangi gerekçe ve kanunla 80 TL'ye çıkarıldığını ve mağdur duruma düşürüldüğümüzü öğrenmek istiyorum.

Adem 98 Okunma

Cevaplar

  • Adem28 Ocak 2014

    makul bir çözüm olmadı

  • Adem23 Ocak 2014

    vakıfbankın email adresime göndermiş olduğu cevabi yazıda: Müşteri memnuniyetini, hizmet politikasının en temel ilkesi olarak benimseyen Bankamız, müşterilerine en iyi hizmeti vermek gayesiyle hareket etmekte ve bu konuda gerekli hassasiyeti göstermektedir. Bankamız da siz değerli müşterilerine sunduğu hizmetler karşılığında bankacılık kuralları doğrultusunda ücret ve komisyon almaktadır. Kanuni hükümler çerçevesinde belirlenmiş ve tahsil olunacak masraf tutarlarını içeren masraf ve komisyon tarifemiz, Türkiye Bankalar Birliği’nin kararı gereği ve 4077 sayılı Tüketicinin korunması hakkında Kanuna uygun olarak, Şubelerimizce ilan yolu ile müşterilerimize duyurulmaktadır. Ayrıca Bankacılık Hizmetlerinden alınan ücret ve masraflar hakkında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun 06.01.2011 tarih ve 2011/1 sayılı Genelgesi uyarınca, BDDK’nın web sayfasında (http://ebulten.bddk.org.tr/TuketiciVerileri/Default.aspx ) ve Bankamız web sayfasında (www.vakifbank.com.tr ) güncel olarak bilgi verilmektedir. Bankamızdan son on yılda kullanılan kredilerinize ait evrak örneklerinin temini için yapılması gereken arşiv araştırması yoğun operasyonel iş yüküne sebebiyet vermekte ve bu çalışma için özel personel tahsisi gerekmektedir. Bu ve benzer taleplerde Bankamıza müracaat eden müşterilerimizden Bankamızın iç mevzuatı uyarınca her bir müşteri için 75.-TL+BSMV “Bireysel Kredi Araştırmaları ve İnceleme Ücreti” ve dekont talep edilmesi halinde işlem tarihi üzerinden bir yıldan kısa bir süre geçmesi durumunda dekont başına 5.-TL+BSMV, bir yıldan uzun bir süre geçmesi durumunda ise dekont başına 25.-TL+BSMV tahsil edilmekte olup, söz konusu ücretlerin ödenmesi durumunda talep etmiş olduğunuz evraklar tarafınıza teslim edilebilecektir. şeklinde cevap verilmiş olup; sistemdeki bir dekont parçasının çıkarılması konusunda 50 yıl öncesine yönelik bir uygulama söz konusu olduğu, müşteri memnuniyetine önem verilmediği, bu uygulamanın sistemde olmayan dekontlar için geçerli olabileceğini diğer çoğu bankalarda böyle bir uygulamanın olmadığı ve uygulamanın alamadığımız dekontlar üzerinden zaman aşımına uğratılmak istendiği açıkca anlaşılmış ve bilgi edinme kanununa ters düştüğü muhakkaktır, 5411 sayılı bankacılık kanununun 76. maddesinde yer alan müşteri hakları konulu 'Bankalar müşterilerinin verilen hizmetlerden kaynaklanın her türlü sorularına cevap verecek bir sistem kurmakla ve bu hizmetle ilgili bilgiyi müşterilerine bildirmekle yükümlüdür. Bankalar, kredi sözleşmelerinin onaylı bir örneğini müşterilene vermek zorundadır. Talepleri halinde müşteri ile yapılan diğer işlemlere ilişkin her türlü belgenin bir örneği de müşterilere verilir' .... şeklindeki kanun maddesine hilaf olduğu ortadadır.

  • VakıfBank Temsilcisi22 Ocak 2014

    Müşterimizin talebi Bankamız sisteminde işleme alınmış olup, en kısa sürede Sorun Çözelim ekibimiz tarafından kendisine bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi www.vakifbank.com.tr internet sitemizdeki "Sorun Çözelim" bölümünden veya 0850 222 0 724 çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, VakıfBank Sorun Çözelim 0850 222 0 724 www.vakifbank.com.tr

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön