VakıfBank Zorunlu Alınan Sigorta Ücretleri

Aslan Aslan29 Eylül 23:48

24.09.2020'de Sarı Panjur kredisine başvurdum fakat VakıfBank Eskişehir şubesi benden 3 adet kredi kartı başvurusu;2 adet otomatik ödeme; Zorunlu DASK Sigortası; Konut Sigortası; 10 yıllık Hayat sigortası kabul etmem karşılığında 0.99 kredi imkanından kullanacağımı belirtmiş olup, koşullar gereği krediyi onayım karşılığında kullandım.

 Kredinin Vakıf Bankası TR14 0001 5001 ************ 03 numaralı İbanıma yatmasının ardından Bilgi verilmeden Her Yıl Yenilecek ve Mesleği işçi olarak doğru yansıtmayacak şekilde Ferdi Kaza Sigortası yapılmıştır. TTK' nin "sözleşmeden Cayma" başlıklı 1489. Maddesini yasal hakkım olarak kullanmak isteyip 29.09.2020 tarihinde bana dayatılarak Onayım alınan 2.209,09 TL olan 93637818 numaralı Hayat Sigortamın 15 günlük yasal süresi ve Onayım Olmadan Kesilen 840 TL olan 93674890 numaralı Ferdi kaza Sigortamın 30 Günlük yasal süreleri dolmadan iptal dilekçemin VakıfBank Eskişehir Merkez Şubesine İletip İşleme aldırmaya çalışmama rağmen hiçbir şekilde işleme alınmayacağını ve Kredi Oranın değişir Tehdidi ile dilekçem işleme alınmamıştır. 

Çözüm Bulabilmek Amacıyla Sigorta şirketi çözüm merkezi ve VakıfBank Müşteri Hizmetlerini arayıp durumu izah etmeme rağmen Sorunlu olan Şubeye yönlendirildim. Çözümlenmeyen ve yasal süreci geçmekte olan bana zorunluymuş gibi yapılan Hayat ve Ferdi Kaza sigortalarının iptal edilip VakıfBank hesabıma yatırılması konusunda yardımlarınızı arz ederim.

Ayrıca Türk ticaret kanununun “sözleşmeden cayma” başlıklı 1489. Maddesinde “sigorta ettiren, sigortacının kendisine cayma hakkını kullanabileceğini bildirmesinden itibaren on beş gün içinde sözleşmeden  cayabilir. Bilgilendirmenin yapıldığı sigortacı tarafından ispatlanır. Bilgilendirme yapılmamışsa cayma hakkı ilk primin ödenmesinden bir ay sonra sona erer.” hükmü yer almaktadır. Ayrıca, 6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanun’un “satıştan kaçınma” başlıklı 6. Maddesinin 3. Fıkrası “(3) ticari veya mesleki amaçlarla hareket edenler; aksine bir teamül, ticari örf veya adet ya da haklı bir sebep yoksa; bir mal veya hizmetin satışını o mal veya hizmetin, kendisi tarafından belirlenen miktar, sayı, ebat gibi koşullara ya da başka bir mal veya hizmetin satın alınması şartına bağlayamaz”

Kanunu hatırlatmak ister ve bugünün ku sonuçsuz geçen görüşmeler neticesinde 5122857 numaralı şikayet koduyla BDDK başvuru yapılmıştır acilen bu durumun düzeltilip hakkımın iade edilmesini istiyorum.

Cevaplar

VakıfBank Logo VakıfBank 29 Eylül 23:48

Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Hüseyin 06 Ekim 22:23  

    Bankanın verdiği cevap... Bıdı bıdı bıdı bıdı

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler