VakıfBank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Hüseyin'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

VakıfBank Yıllık Kart Aidatı Ücreti Saçmalığı

2.489görüntüleme
Hüseyin
Hüseyin 25 Kasım 2020 16:47

VakıfBank World Platinum kart sahibiyim. Maaş müşterisi olduğumuz seneden itibaren memnuniyetle bu kartı kullanıyordum. Ancak şirketimiz maaş bankasını değiştirdi, VakıfBank'tan çıkartılan Platinum World kartıma da daha önce kesilmeyen "yıllık kredi kartı aidatı" kesildi. VakıfBank çağrı merkezini arayarak bunun hukuki olmadığını bildirdim, bir şey yapamayacaklarını söylediler, ısrarımda devam edince önüme "3 ay boyunca aylık 500 TL harcama sözü" koydular! Kaldı ki ben halihazırda aylık 900-1000 lira arası ekstre ödeyen biriyim. VakıfBank yetkililerine hatırlatmak isterim, ilgili konuyla alakalı "yasalarda belirtilenlere uyulmak zorundadır." 1 - tüketici kanunu'nun 31'İnci maddesi gereğince "kart çıkaran kuruluşlar, tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorundadır." 2 - Tüketici Hakem Heyetine konunun hukuki olmadığına istinaden başvuruda bulunacağım. 3- Bankalar Birliği hakem heyeti'ne başvuracağım, 4- gerekirse konuyla ilgili dava açacağım. Gereğinin acilen yapılmasını arz ederim.

Gelişme
Gelişme

27 Kasım 2020 12:59

İlgili kuruluş çok ilgisiz. Herhangi bir dönüş ya da bildirim olmadı. Gerekli mercilere başvuracağım (Bankalar Birliği, Tüketici Hakem Heyeti vb.)

VakıfBank Logo
VakıfBank25 Kasım 2020 16:47

Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim

Hüseyin
Hüseyin27 Kasım 2020 12:57

Henüz bankanız tarafından geri dönüş ya da bilgilendirme yapılmadı.

Hüseyin
Hüseyin30 Kasım 2020 16:26

Banka tarafından dönüş olmadı - 30.11.2020

Hüseyin
Hüseyin4 hafta önce

İade yapıldığına ilişkin bir SMS geldi, sonraki hesap kesim tarihinde yansıyacak mı göreceğiz.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler