VakıfBank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

VakıfBank Yetersiz Kamuoyu Bilgilendirmeleri

363görüntüleme
Hasan
Hasan 27 Kasım 2020 04:33

VakıfBank ve VakıfBank Söğütözü Şubesi' nin tüm personellerine ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. Sizin sayenizde her geçen gün hedeflerime bir adım daha yaklaşıyorum. Çok yakın bir zamanda ise yepyeni bir oluşuma girerek adım adım ilerlediğim hedeflerime kavuşmuş olup hedeflerimle birlikte yeni hedeflere yeni oluşumlara koşmaya başlayacağım. Bu sayede söz verdiğim ve benden beklentisi olan tüm yakınlarımın teşekkürlerini birlikte alacağız.

Hedeflerimden önce ve yürüdüğüm yolumdan sizden haberdar olmadım. Bu sebepten dolayı tam 5 yıl gecikmeli olduğumu düşünüyorum.

Ülkeminiz ekonomik zorlukları tez zamanda aşabilmesi ve milli gelirimizin artması için reklam ve tanıtımları arttırmanız gerekmektedir.

Eğer ben hedeflerime çıkmadan önce yani 5 yıl önce sizi tanımış olsaydım şu anda daha başka hedeflerim ve ülkeme yararım daha fazla olurdu. Bu konuda tanıtım ve reklam biriminizden ayrıca varsa çalıştığınız ajansınızdan şikayetçiyim.

Ben bir kişiyim ama ülkemiz 83.000.000+.

Milletimiz VakıfBank' ı bilsin ve ülkemiz daha güzel günlere gelsin.

Lütfen bu konuya daha dikkatli yaklaşın.

Teşekkür ederim.

VakıfBank Logo
VakıfBank27 Kasım 2020 04:33

Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler