VakıfBank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ertuğ'un şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

Vakıfbank Virüs Bankacılığı Covid19 İş Birliği

826görüntüleme
Ertuğ
Ertuğ 23 Kasım 2020 14:38

Mevduat hesabım ve kredi kartımın bağlı olduğu cep telefonu numaram değişti. Eski numaram başkaları tarafından kullanılıyor. Ancak VakıfBank internet bankacılığı ve ATM'lerden numara değişimi sağlayamıyorum. 21. Yüzyıldayız ve VakıfBank bunun için beni şubeye davet ediyor. Şubeye gidiyorum, şubede ki fotoğrafı size ekte paylaşıyorum. İçeri girebilmek resmen imkansız. İnsanlar sırada saatlerce bekliyor. Bir numara değişikliği için pandemi döneminde VakıfBank müşterilerinin can güvenliğini hiçe sayarak şubeye davet ediyor. Şubeden içeri girmek imkansız. İşin kötü yani, tüm borç bilgilerimi üzerime kayıtlı olmayan bir numara göndermeye devam ediyorsunuz. En kısa sürede VakıfBank mevduat ve kredi kartı hesaplarımı kapatacağım ve bu bankadan içeri adımımı atmayacağım.

VakıfBank Logo
VakıfBank23 Kasım 2020 14:38

Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim

Ertuğ
Ertuğ30 Kasım 2020 12:28

Şikayeti çözümleyebilmekten acizssiniz. 1 çözüm sunamadınız, insanları salak gerekçelerle riske atıp şubeye davet etmeyin. Beş para etmez hizmet anlayışınız için sonuna kadar yazıklar olsun. Sizi BDDK'ya şikayet ediyorum.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler