VakıfBank Sim Kart Blokesi, Alışveriş Yaptırmama, Sorun Çözememe.

Emre Emre10 Ekim 15:45

2 aya yakın bir süre zarfında operatörümü değiştirdim, sorunlar bundan sonra yaşanmaya başladı.

Sim kart blokemi kaldırdım ve iCloud'dan saklama planımı yenilemeye çalıştığımda parayı asla tahsil edemedi; müşteri hizmetlerini aradığımda sorunu ilettiklerini ve çözüme ulaşacağını sanal kart açıp almamı söylediler. Bu şekilde işlemi yaptım.

Bir ay sonra tekrar iCloud ödememi reddetti, tekrar aradım bu sefer de aynı şeyi söyleyip sorunun kesinlikle çözüme ulaşacağını belirttiler. ''Bir daha bu nedenden dolayı arıyorum'' dediğimde ''Düzelmezse tekrar ararsınız'' gibi bir cümle kuruldu fakat düzeleceği konusunda onayı aldım.

Dün tekrar internetten alışveriş yapmak istedim yine aynı şekilde E-Ticaret'e kapalı gözüktü mobil uygulamadan açtığımda açamıyorum, çağrı merkezini hiç aramadım bile çünkü herhangi bir çözüm sağlayamıyorlar gittim başka bir kredi kartından aldım.

Bugün ise 1. Kredi kartımı kaybettiğimden dolayı yedek kredi kartından işlem yapmak istedim ve şifre belirlemek için mobil uygulamaya girdim fakat yüz kere kontrol ederek yazdığım halde bilgiler yanlış hatası aldım. Müşteri hizmetlerini arayıp bu sorunu yaşadığımı söyledim ilk müşteri temsilcisi şifre yollayabileceğini söyledi asıl kartımı kaybettiğimi de söyleyince beni başka bir temsilciye yönlendirdi. Diğer temsilci ise şifre veremeyeceğini veya başka bir işlem yapamayacağını sim kart blokem olduğunu ve kaldırmam gerektiğini söyledi. Mobil uygulamadan beni menüye yönlendirdi ve kendisi de sim kart blokem olmadığını gördü fakat sim kart blokeniz var işlem yapamıyorum şubeye gidin dedi.

1.5-2 aya yakın bir süre zarfından beri işkence yaşıyorum; kendi paramı harcamak için bin yola başvuruyorum.

Şubeye gideceksem; mobil bankacılığın veyahut çağrı merkezinin işlevi nedir? Bu kadar büyük bir bankanın bu kadar küçük bir sorunu çözememesinin nedeni nedir? Böyle bir dönemde bu kadar basit bir hatadan dolayı şubeye yönlendirip insanların sağlığını yoka saymanın mantığı nedir?

Bu sorularıma yıllardan beri devlet bankasıdır diyerek kullandığım VakıfBank'tan yanıt bekliyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

VakıfBank Logo VakıfBank 10 Ekim 15:45

Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Özay 17 Ekim 01:02  

    Şubeye gitseniz de halletmiyorlar. Bana öyle oldu çağrı merkezi şube, şube çağrı merkezi diyor. Bankayı değiştirmek tek çare.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler