Toplam çözüm sayısı
..
VakıfBank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ahmet'in şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

VakıfBank Sahte Kredi Kartı İşlemleriyle İlgilenmiyor

687görüntüleme
Ahmet
Ahmet 21 Ocak 10:38

VakıfBank kredi kartımın bilgileri kullanılarak internet üzerinden benden habersiz alışveriş yapılmış. Durumu ay sonunda ekstre gelince fark ettim. Hemen bankaya durumu bildirdim ve kartı iptal ettirdim. Yapılan işlemlere itiraz ettim. VakıfBank işlemlerin 3D güvenlik yöntemi kullanılarak yapıldığını söyleyip işin içinden çıktı. 3-4 tane dilekçe yazdım ve çekilen paraların iadesi için VakıfBank'ın kredi kartı işlem itiraz formunu doldurup yolladım. VakıfBank hiç birine cevap vermedi. Yaklaşık 4 aydır bankadan bir cevap almaya çalışıyorum. Ben yaptığım araştırmalar sonucunda yapılan işlemlerin yapan kişinin isim, telefon gibi bilgilerine ulaştım. Alışveriş yapılmaya çalışılan başka bir web sitesi bile işlemin sahte olduğu anlayıp işlemi iptal etmiş. 

Nasıl oluyor da başka kişiler 3D güvenlik yöntemini aşarak benim kartımdan işlem yapabiliyorlar. Burda bankanın güvenlik sistemlerinde sorun olduğu çok açık. Başka isimle alışveriş yapılıyor, aynı işlemi 3-4 kez deniyorlar ama banka kartı o an bloklamıyor. VakıfBank kredi kartı güvenlik sisteminin problemli olduğu bariz. Bu işlemleri benim yapmadığım ortada. Bankacılık Kanununun 33. Maddesinde kart çıkaran kuruluşların, ilgili düzenlemelerdeki yükümlülüklerin yerine getirilmesinde gerekli basiret ve özeni göstermekle yükümlü tutuldukları açıkça belirtilmiştir. VakıfBank bu yükümlülüklerini yerine getirmiyor. Yasalar gereği kredi kartımın güvenliğini sağlamak bankanın sorumluluğundadır. Başkası tarafından kredi kartım ile benim bilgim dışında işlem yapılmasına olanak sağlamak bankanızın sistemlerinin kusurudur. Bu yüzden kredi kartımdan haksızca çekilen 8.705,35 TL’nin hesabıma geri ödenmesini talep ediyorum.

VakıfBank Logo
VakıfBank21 Ocak 10:38

Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim

Ahmet
Ahmet21 Ocak 11:04

Şimdiye kadar yolladığım hiçbir dilekçeme cevap vermediniz umarım bundan sonra bir cevap alabilirim.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler