Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
4
Çözüldü

VakıfBank Platinum Plus Kartım 1 Aydır Teslim Edilmiyor

profile
Onat
01 Aralık 2023
338
Onat'ın Teşekkür Mesajı
“Şikayet sonrası hızlı şekilde elime ulaştı. Keşke şikayet edilmeden de gereken yapılsa ve insanlar mağdur olmasa. En çok teşekkürü Şikayetvar ekibine ediyorum çünkü buraya yazmadan asla dönüş alınmıyor konusu geçen firmalardan.”

VakıfBank Platinum Plus kartımın temassız özelliği bozulduğu için 1 Kasım tarihinde yeni kart talebi yapmıştım. Yeni kredi kartımın 2 Kasım tarihinde kuryeye verilerek dağıtıma çıktığı belirtildi. 10 Kasım tarihinde adresimde tarafıma ulaşılamadığı belirtildi fakat gelindiğine bana asla bilgi verilmedi. Adres değiştirip daha yakın bir yere yönlendirdim fakat yine bana kartın geldiğiyle ilgili bilgi verilmedi. Artık bilgi de verilmeyip geçiştirildiğini anladığım için 2 defa VakıfBank çağrı merkezini arayarak Kdz. Ereğli VakıfBank şubesine kartımı yönlendirmelerini söyledim. Bu yönlendirmeyi yapmam üzerinden de yaklaşık 10 gün geçti fakat hala kartım kuryede. 1 aydır kartımın gelmesini bekliyor ve sürekli sürecin takibiyle uğraşıyorum ve kartı kullanmakta zorluk çektiğim için mağduriyet yaşıyorum. Kredi kartım ya kuryede kayboldu ya da kimse önemsemediği için ben 1 aydır kartımın teslim edilmesi için boşa çaba harcıyorum. Kartım hızlıca gelmezse kredi kartımı iptal edip VakıfBank üzerindeki hesabımı da tamamen kapatacağım. Sürecin hızlıca çözülmesi konusunda aksiyon almanızı rica ediyorum.

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
VakıfBank Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 1 dk 44 sn
VakıfBank Logo
01 Aralık 2023 10:05

Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Saygılarımızla. VakıfBank Müşteri Memnuniyeti

Onat
Onat
04 Aralık 2023 11:12

Şikayet sonrası hızlı şekilde elime ulaştı. Keşke şikayet edilmeden de gereken yapılsa ve insanlar mağdur olmasa. En çok teşekkürü Şikayetvar ekibine ediyorum çünkü buraya yazmadan asla dönüş alınmıyor konusu geçen firmalardan.

Benzer Şikayetler

VakıfBank ATM Paramı Yuttu

profile
Melik
6 gün önce
255

12.02.2024 tarihinde İstanbul/Avcılar şubesine bağlı olan VakıfBank ATM'sine 11 bin Türk lirası yatırdım; fakat ünite arızası nedeniyle ATM paramı alıkoydu. Para ne hesabıma geçti ne de herhangi bir işlem gerçekleşti. Kişisel borçlarım ve ödemelerim var; acil hastane işlerim olabilir veya evim haciz...

VakıfBank İcra Ve Hukuk Bürosu Tehdidi

profile
Fatih
1 hafta önce
746

VakıfBank'a olan kredi kartı ve maaş arkası borcumdan kaynaklı icraya verildiğimi öğrendim. Ne bir tebligat aldım ne de icraya verecekleri konusunda bir uyarı yapıldı. Bir avukatlık bürosundan arandım. E-devlet üzerinden gördüğüm 15.000 TL olan borcum için avukatlık bürosu tarafından 25.900 TL talep...

5
Çözüldü

Ziraat Bankası Ortak ATM Para Yutma Mağduru - VakıfBank Kartı İle

profile
Mert
1 hafta önce
723
"21 Şubat 2024 tarihinde hesabıma geri yatırıldı, Süreç uzun sürdü ama, VakıfBank'a ve çalışanlarına teşekkür ederim. Her işimi ve yatırımlarımı yaptığım banka beni mağdur etmedi, Aracı olan Şikayet Var.com a ayrıca Teşekkürler... İyi ki var"

VakıfBank Kovan Hesabı Mağduriyeti

profile
Gülsün
17 Ocak
535

VakıfBank Kovan hesabını, hesaptan param bilgim dışında çekildiği zaman 16.01.24 te mobil bankacılığı kontrol ettiğimde (ki bu saat 23 civarı oluyor) fark ettim. VakıfBank'ta yatırım hesabımı ben yönetiyorum, kredi kartı ve kredi borcu içinde ayrıca hesapta para bulunduruyorum. Kovan hesabı benim ye...

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
VakıfBank Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 1 dk 44 sn
Benzer Şikayet Yaz