VakıfBank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
2 Destekçi

VakıfBank Personel Nezaketsizliği Ve İlgisizliği

2.208görüntüleme
Kürşat
Kürşat 22 Eylül 2020 19:39

VakıfBank'ın 444004329*** no.lu müşterisiyim. Aynı zamanda özel bir bankada çalışıyorum. 2020 yılı başında o zamanın bireysel portföyünün yoğun ilgi ve ısrarları ile başka bankada kredim hazır olmasına rağmen VakıfBank'tan kredi kullandım. Kendisi çok yardımcı oldu bugüne kadar her işlemime taa ki kendisi bankadan ayrılıp yerine s*** k*** isimli egosu tavan yapmış, kendisini bankadan ve tüm müşterilerden üstün gören gayrı ciddi ve son derece çözüm odaksız çalışan, sorun yaratmak için yaratılmış bir kişiye denk gelesiye kadar!  

Şubenin telefonlarına da ulaşamıyorum (Basmane Şubesi)15 Eylül günü VakıfBank'ın genelinde yaşanan teknik sorundan dolayı yapamadığım EFT için müşteri hizmetlerini aradığımda programı kaldırıp yeniden kurmam söylendi. Ancak bunu yaptığımda da cep aktivasyon kodu istendi. Lakin bunun için şubeye gelmem gerektiği belirtildi. Oysa ki s*** hanım benim çalıştığım kurumdan tutunda her şeyime kadar biliyor. Bu konuda inisiyatif göstermediler ve başka bankadan 17 bin tl tutarlı kredim temerrüte düşmek üzereydi. Üstelik ameliyat olmuş ve hastanede yatmaktaydım o gün. Yoğun ısrar ve adeta yalvarmalarım neticesinde aktivasyon kodunu EFT saati geçmeden bir zahmet gönderdiler. Bu sorunu aşabilmek için ben de her defasında şubeye gitmemek adına ATM kartı talep ettim. ATM kartımın şubeye gittiği belirtildi. Ben de ameliyatlı olduğum için şubeye gidemeyeceğimi adresime postalanıp postalanamayacağını s*** Hanıma yazdım. Dönüş alamadığım gibi aradığımda bu işlere ben bakmıyorum, Operasyonumuz bakıyor onları arayıp öğrenin dedi. Kendisi aynı şube içerisinde çalışmıyor mu? Bu bayan arkadaş kendisini bankadan da üstün mü görüyor? Ben kendim de bankacı olduğum için bu yapılanları aklım almamaktadır. 

18 yıllık meslek hayatımda bu kadar nezaketsiz, bu kadar çözüm odaksız ve anlayıştan uzak daha bir personel görmedim. Bu sebeplerden dolayı ilgili arkadaşı ik politikalarınız uyarınca gerekli disiplin yaptırımların yapılmasını beklemekteyim. VakıfBank'ın kurum kültürünü bu şahsın yansıttığını düşünmüyorum. İlave olarak hali hazırda bu şubedeki hesaplarımın Kordon şubesine aktarılmasını talep ediyorum!

VakıfBank Logo
VakıfBank22 Eylül 2020 19:39

Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler