VakıfBank  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Vakıfbank Paramı İade Etmiyor

1.326görüntüleme
Merve
Merve 10 Kasım 2020 18:00

08.07.2020 tarihinde para çekmek için öncelikle Akbank ATM'sine gittim. Sistemsel hatadan dolayı parayı çekemedim. Daha sonra Ziraat ATM'sinden para çekişimi gerçekleştirdim. Hesap hareketlerimi kontrol ettiğimde her iki bankanın da hesabımdan para çektiğini fark ettim. Hemen sonrasında VakıfBank'ı arayarak başvuru oluşturdum, bu işlemi 3 kez tekrarladım. Hepsinde olumsuz dönüş yapıldı.

Daha sonra VakıfBank'ın kendi şubesine gidip tekrar bir başvuruda bulundum. Akbank'a başvuru yapmam gerektiği söylendi. Dilekçede Akbank rumelihisarı İstanbul ATM’sini, provizyon kodu=0500*****46-D saat ve tarihi belirterek başvuruda bulundum.

Buradan da olumsuz dönüş yapıldı. Sonuç olarak 500 TL çekmiş olduğum para hesabımdan 1000+7,13 TL olarak alındı. (500+7,13 TL) Akbank tarafından çekildi ve bana iade edilmedi. Kamera görüntülerinin incelenmesini talep ettiğimde bana böyle bir hizmetin verilmediği söylendi. Saati, günü ve diğer ayrıntıları belli olan para çekme işleminin kamera görüntüleri nasıl incelenemiyor merak ediyorum. İncelenip tarafıma parayı başka birinin aldığı söylense rahat edeceğim olayı kapatacağım. İnsanları saf yerine koyup basit bir para iade işleminin 3-4 aydır peşinde koşturmaktan sıkıldım. Sonuç olarak hesabımdan çekilen para iade edilmezse savcılığa başvuruda bulunacağım. Umarım VakıfBank üzerine düşeni yapıp Akbank ile iletişime geçerek en azından müşterisi için kamera görüntülerini genel müdürlükler vasıtası ile inceletip tarafıma kesin dönüş yapar. Borcumuz olsa peşimizden düşmezler ama mesele kendi hakkımız olan parayı istemek olunca işi yokuşa sürüyorlar. Bir insanın parasının üstüne yatmak bu kadar kolay mı bir banka için merak ediyorum.

VakıfBank Logo
VakıfBank10 Kasım 2020 18:00

Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler