Vakıfbank Onayım Olmadan Vadeli Taksitli Ek Hesap Ödemesi

Muhammed Muhammed14 Mayıs 13:23

Tosla uygulamasına diğer hesaplarımdan olduğu gibi VakıfBank hesabımdan bakiye yükledim. Fakat vadesiz hesapta yeterli limit olmadığı için ek hesaptan o tutar çekildi. Buraya kadar her şey normal. Fakat benim herhangi bir onayım bilgim iradem olmadığı halde vadeli taksitli ek hesap ödeme leminiz gerçekleşmiştir diye mail geldi. Komik olan şu 207 TL gibi bir tutarı 6 aya böldüler. Normal şartlarda diğer bankamda 100 TL bakiye varken 200 TL çektiğimde hesap -100 olur daha sonra ben hesaba 105 TL gibi bir tutar yükledim hesabımdaki - kapanır o 5 TL'den de günlük işlem ücreti alınır. 

Fakat VakıfBank onay vermediğim halde 207 TL lik tutarı 6 aya %1.15 faiz karşılığında böldü. Müşteri temsilcisini aradığımda sizin onayınız olmadan böyle işlem gerçekleşmez dendi. Merak ettim Tosla uygulamasına tekrar girdim aynı işlemleri tekrar denemek istedim adım adım ama dediğim gibi bana ek hesabı taksitli kullan şeklinde bir onay kısmı çıkmadı. Normal banka hesabımdan para çekilmesi gerekirken sistem hatası sebebiyle çektiğim tutar 6 aya bölündü. İşin ilginci - olan bakiye şu an - değil. O çektiğim 207 TL parayı kapatmak için 210 TL yükledim fakat 210 TL - ek hesabı kapatması gerekirken +bakiye olarak gözüküyor. 

Saçma sapan bir sistem hatası yüzünden mini kredi kullandırttılar. 207 gibi bir tutarı %1.15 faiz karşılığında 6 aya bölmüşler herhangi bir onayım olmadığı bu konuda iddialıyım 9 tane bankada hesabım var kartlarım var okuma özürlüsü de değilim benim verdiğim bir onay değil tamamıyla sistem hatası. Bana şubeye gitmem söylendi kamu görevlisiyim kırsal ilçede yaşıyorum en yakın VakıfBank şubesi 60 km uzaklıkta hem korona hem de mesai saatleri içerisinde gitmem mümkün değil. Lütfen bu sistem hatasını düzeltin 207 TL tutarındaki komik bir rakam için beni 60 km yol yaptırtmayın amirimle ters düşürmeyin.

Cevaplar

profile-icon Muhammed 29 Mayıs 22:31

Çok enteresan bir banka güya beni arayacaklar ne arayan var ne soran. Delirmek üzereyim.

profile-icon Muhammed 14 Mayıs 16:08

Ben sizlere her kanalda ulaştım. İlgilenen yok şubeye sevk ediyorsunuz. Yukarıda yazdığım gibi 60 km yol yapamam. Bana ait olmayan sorun sebebiyle ben uğraşıyorum.

VakıfBank Logo VakıfBank 14 Mayıs 13:24

Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler