VakıfBank  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

VakıfBank Müşteri Değilim Ama Kredi Kartı Gönderildi

269görüntüleme
Fatma
Fatma 27 Kasım 2020 14:04

VakıfBank müşterisi değilim hiç olmadım ama ne hikmetse bugün babamın iş yerine eski kızlık soy ismimle kredi kartı gönderilmiş. Ayrıca Manisa kula şubesinden ki ben kula'ya hiç gitmedim bile! Müşteri hizmetlerini aradığımda bir türlü ilgili birime bağlayamadılar.

Çünkü sürekli müşteri numarası kart şifresi vesaire istiyorlar ama ben müşteri olmadığım için haliyle hiçbirine sahip değilim. insanla dalga mı geçiyorsunuz? Bankaya da gideceğim eğer biri benim adıma işlemler yapıyorsa sizi dava da edeceğim!

VakıfBank Logo
VakıfBank27 Kasım 2020 14:04

Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim

Fatma
Fatma3 hafta önce

Müşteri temsilcilerinize bir ulaşabilsem ileteceğim anlatamıyor muyum siz mi anlamıyorsunuz sizin müşteriniz değilim ve bu sebeple müşteri hizmetlerine bağlanmam için istediğiniz zibilyon tane müşteri no bilmem ne no'larım yok bağlanamıyorum muhatap bulamıyorum şaka mısınız ya!

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler