VakıfBank Kullanılabilir Bakiye 0

Adem Adem20 Eylül 19:47

19 Eylülde hesabıma aktarmak için kredi kartımdan 1000 lira nakide taksit yaptım ve onaylanarak bakiyeme geldi, bu esnada banka numarasından arama (444****24) yapıldı, müsait olmadığım için açamadım. Bakiyemdeki parayı kullanmak istediğimde kullanılabilir bakiyem 0 olduğundan kredi kartından aktardığım 1000 lirayı kullanamadım. Yaklaşık 2 saat sonra 500 lira daha nakide taksit yaptım, yine arama geldi ve açtım blokeniz kaldırıldı denildi. Ama hala kullanılabilir bakiyem 0 olduğundan bakiyeme gelen 1500 lira hiçbir işime yaramadı.

Bugün 20 Eylül pazar, bari kendi paramı kullanayım istedim, annem hesabından bana havale gönderdi. Hesabımda param olmasına rağmen yine kullanılabilir bakiye 0 olduğundan müşteri hizmetlerine zar zor ulaştım.

Arama esnasında sesli sistemi kullandığımdan ses onayım alınmıştır. Ayrıca bankomat kartımın şifresini de tuşladım. Görüştüğüm arkadaş kredi kartını kullanırken sorun oluşmuş telefonunuza SMS gelecek şifreyi girmeniz gerekiyor dedi, gelen şifreyi girdim, müşteri hizmetlerindeki arkadaş blokenizi kaldırıyorum ama paranızı kullanabilmeniz için bankamıza gelip ıslak imza vermeniz gerekecek dedi.

Soru 1: Kullanamayacağım parayı neden nakide taksit onayı vererek bakiyeme gönderdiniz? Onaylanmış olmasına rağmen neden bloke koydunuz? (Eğer şüpheli bir işlem olarak gördüyseniz! )

Soru 2: Kullanılabilir bakiyem 0 iken, bakiyemde olan para hiçbir işime yaramazken neden nakide taksit onayı verdiniz?

Soru 3: Kendi telefonumdan aramama, bankomat şifremi girmeme, gelen SMS onay şifresini yazmama rağmen ve blokemi kaldırmanıza rağmen neden kendi paramı kullanamıyorum?

Soru 3: Malum Koronavirüs sebebiyle her gün onlarca insan vefat ediyor. Böyle bir ortamda neden beni bankanıza gelmeye mecbur bırakıyorsunuz?

Soru 4: Mobil uygulamadan kredi kartım üzerinden yaptığım işlem nasıl oluyor da hesabımı bloke ediyor, gelen her aramayı açmaya mecbur muyuz? Müsait olamaz mıyız? Hemen bloke etmek mi gerekiyor? Nerede müşteri memnuniyeti?

Maalesef bu sorularım cevapsız kalacak. Bankaya gitmeden de çözüm üretilmeyecek. Birazdan mesajımın altına klasik "Sayın Müşterimiz" diye başlayan cevap gönderilecek.

Belki bir yetkili bu mesajı dikkate alıp, diğer müşterilerin de aynı mağduriyeti yaşamasına engel olmak için bir çözüm üretir.

  • - Görüntüleme
  • 2Yorum

Cevaplar

VakıfBank Logo VakıfBank 20 Eylül 19:47

Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Adem 21 Eylül 18:49  

    Bankadan arayan olmadı. Kalktım bankaya gittim sistemde donma oluyor yapamıyoruz dediler. Yani bu şikayet işe yaramadı bankaya gittim yine sorun düzelmedi.

  • profile-icon Adem 20 Eylül 20:03  

    Hesabımın bloke olmasının sebebi, kredi kartımdan yaptığım nakide taksitten sonra bankadan gelen arama cevap vermemek. Sen bizim telefonumuzu açmadın hesabını bloke ediyoruz demişler. Aradım bütün şifreleri girdim blokeyi kaldırdık ama paranı kullanm

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler