VakıfBank  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Vakıfbank Kredi Kartımdan Şifresiz Alışveriş Yapılıp Bana Bilgi Verilmiyor

1.723görüntüleme
Mahmut
Mahmut 13 Kasım 2020 11:33

15.10.2020 tarihinde kredi kartım çalındı 3 saat içinde 16 temasız çekim ile alışveriş yapıldı banka bana bunun hakkında herhangi bir mesaj atmadı. Ancak akşama kartın kaybolduğunu ben anladım. Bankadan kartı iptal ettiğimde müşteri hizmetlerinde görevli şahıs utanmadan alışverişlerin şifreyle yapıldığını söyledi ve o şekilde işleme alındı. Polis yardımıyla alışveriş yapılan yerlerdeki kamera görüntülerine ulaştım orada da temassız (şifresiz) kullandığı görülmesine rağmen talebim kale bile alınmadı.

VakıfBank Logo
VakıfBank13 Kasım 2020 11:33

Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim

Mahmut
Mahmut17 Kasım 2020 13:22

Çağrı merkezi ile görüştüm ama herhangi bir yardımda bulunmadılar. Hırsızın yaptığı alışverişin temassız yoluyla şifresiz yapıldığını ve bunun hakkında kamera görüntülerinin olduğunu belirtmeme rağmen ısrarla şifreli alışveriş yaptığımı beyan ediyor. Bir banka olarak yapılan alışverişin temassız ile yapılıp yapılamadığını tespit dahi edemiyorsanız bu sizin ayıbınız ve bunu kanıtlayabilmeme rağmen kale alınmamak müşteriye verdiğiniz değeri gösteriyor.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler