VakıfBank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

VakıfBank Kredi Kartı Yenileme

646görüntüleme
Tayfun
Tayfun 13 Kasım 2020 14:54

Kullanım tarihi bitmekte olan kredi kartımın, yenilenip tarihinin uzatılması için telefon bankacılığıyla bankaya başvuru yaptım, klasik onu tuşla bunu tuşla robotla konuş falan en sonunda müşteri temsilcisine bağlandım. 09.11.2020 tarihinde elime yeni kart ulaştı. Fakat sadece kart yeni tarih aynı. Bankayı aradım, kart geldi fakat kullanım tarihinin aynı olduğunu, yani uzatılmadığını bildirdim. Yetkili çalışan, basımda bir hata olmuştur falan deyip yenisi için işlemleri başlattığını söyledi bende onayladım telefonu kapattık.

12.11.2020 elime yeni kartım ulaştı ama yine aynı, kartın kendisi yeni, kullanım tarihi yine uzatılmamış. 1 ay sonra kullanım tarihi dolacak olan bir kart. Elimde şu an son kullanım tarihine 1 ay kalan 3 adet aynı kredi kartından var. Yani bu kadar ciddiyetsizlik olur. Kartı yenilsem mi, iptal mi ettirsem karar veremedim artık. Ya da ya sabır deyip tekrar arayıp başvurumu yapayım bilemedim.

VakıfBank Logo
VakıfBank13 Kasım 2020 14:54

Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim

1 Yorum

Tayfun
Tayfun17 Kasım 2020 17:29
 

Henüz bankadan bana geri dönüş olmadı...

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler