VakıfBank  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Şahin'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

VakıfBank Kredi, Avantajlı İşlem Paketi Sigorta Poliçesi Tahsilatı İadesi

8.485görüntüleme
Şahin
Şahin 25 Kasım 2020 08:58

Türkiye VakıfBank Antalya Kepez Şubesinden 19.12.2019 tarihinde 105.000 TL Bireysel İhtiyaç Kredisi kullandım. Farklı bir bankada daha uygun faizli kredi olduğunu öğrendim ve bu bankadan kredi kullanarak 25.12.2019 tarihinde cayma hakkımı kullanarak hesabıma 105.500 TL EFT yaptım ve 105.315,01 TL karşılığında krediyi kapattım. Tarafıma iade edilmesi gereken Kredi Tahsis Ücreti 551.25 TL, Hayat Sigortası Tahsilatı 132,10 TL, Avantajlı İşlem Paketi Tahsilatı 315,00 TL, Sigorta Poliçesi Tahsilatı 1.200,00 TL olmasına rağmen, sadece Hayat Sigortası Tahsilatı olan 132,10 TL iade edilmiştir. Durumu müşteri hizmetleri ile görüştüm ancak çözüm bulunamadı. Krediyi kullanmış olduğum şubeye yazılı dilekçe ile müracaat ettim, Genel Müdürlüğe ileteceklerini söylediler ancak SMS ile talebiniz olumlu değerlendirilmemiştir şeklinde cevap geldi. 

Bir kez daha şubeye gidip şube müdürü ile görüşmek istedim. (Burası çok önemli güvenlik görevlisi bir bakayım yerinde mi dedi, o esnada bir memur geldi müdür dışarıda dedi. Müdür Yardımcısı ile görüşmeye girdim ve bana Müdürün izinde olduğunu söyledi.) Müdür Yardımcısı ile yaptığım görüşmede bilgisayardan hesabıma girdi bir şeylere baktı ve iade edemeyeceklerini söyledi. Farklı bir bankadan kredi kullanarak krediyi kapattığım için yapılması gereken iadelerin yapılmadığını düşünüyorum. Ayrıca ben emekli Türk Silahlı Kuvvetleri personeliyim OYAK ile yapılacak olan emeklilik işlemlerimde bu şikayetimden dolayı olumsuzluklar yaşamam. (OYAK VakıfBank ve İ****Bankası ile anlaşmalı. Olmadı iş bankasına geçerim.) Bu sebeplerden dolayı yukarıda belirtmiş olduğum kesintilerin tarafıma iadesini, aksi halde yasal yollara başvuracağımı ve konuyu Bankalar Birliği Bireysel Müşteri Hakem Heyeti'ne taşıyacağımı bilgilerinize arz ederim. 

Son olarak; Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim gibi saçma bir cevap istemiyorum. Yazacaksanız açıklamalı bir cevap yazın. Belirttiğiniz yerlerden çözüm bulabilseydik buraya yazmazdık zaten.

Gelişme
Gelişme

25 Kasım 2020 10:31

Türkiye Vakıflar Bankası Antalya Kepez Şubesinden 19.12.2019 tarihinde 105.000 TL Bireysel İhtiyaç Kredisi kullandım. Farklı bir bankada daha uygun faizli kredi olduğunu öğrendim ve bu bankadan kredi kullanarak 25.12.2019 tarihinde cayma hakkımı kullanarak hesabıma 105.500 TL EFT yaptım. 105.315,01 TL karşılığında krediyi kapattım. Tarafıma iade edilmesi gereken Kredi Tahsis Ücreti 551.25 TL, Hayat Sigortası Tahsilatı 132,10 TL, Avantajlı İşlem Paketi Tahsilatı 315,00 TL, Sigorta Poliçesi Tahsilatı 1.200,00 TL olmasına rağmen, sadece Hayat Sigortası Tahsilatı olan 132,10 TL iade edilmiştir. Durumu müşteri hizmetleri ile görüştüm çözüm yok. Krediyi kullandığım şube ile şifahi olarak görüştüm yine çözüm yok. Yazılı dilekçe ile müracaat ettim, Genel Müdürlüğe ilettiler ancak SMS ile talebiniz olumlu değerlendirilmemiştir diye cevap geldi. Bir kez daha şubeye gidip şube müdürü ile görüşmek istedim. (Burası çok önemli :) güvenlik görevlisi bir bakayım müdür yerinde mi dedi, bir memur geldi müdür dışarıda dedi. Müdür Yardımcısı ile görüşmeye girdim ve bana Müdürün izinde olduğunu söyledi.) Müdür Yardımcısı ile yaptığım görüşmede bilgisayardan hesabıma girdi bir şeylere baktı ve geri iade edemeyeceklerini söyledi. Farklı bir bankadan kredi kullanarak krediyi kapattığım için yapılması gereken iadelerin yapılmadığını düşünüyorum. Ayrıca ben emekli Türk Silahlı Kuvvetleri personeliyim OYAK ile yapılacak olan emeklilik işlemlerimde bu şikayetimden dolayı umarım olumsuzluklar yaşamam. (OYAK VakıfBank ve Türkiye İş Bankası ile anlaşmalı, olmadı Türkiye İş Bankasına geçerim.) Bu sebeplerden dolayı yukarıda belirtmiş olduğum kesintilerin tarafıma iadesini, aksi halde yasal yollara başvuracağımı ve konuyu Bankalar Birliği Bireysel Müşteri Hakem Heyeti'ne taşıyacağımı bilgilerinize arz ederim. Son olarak Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 2220724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim Gibi otomatik cevap sistemiyle saçma bir cevap istemiyorum. Yazacaksanız açıklamalı bir cevap yazın. Belirttiğiniz yerlerden çözüm bulabilseydik buraya yazmazdık. Hani bir söz var ya ''Adalet mafyaya mı kalmış'', cevap ''adalet olsaydı mafya olmazdı.''

VakıfBank Logo
VakıfBank25 Kasım 2020 08:58

Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim

Şahin
Şahin25 Kasım 2020 10:44

Otomatik cevap sistemiyle saçma bir cevap istemiyorum. Yazacaksanız açıklamalı bir cevap yazın. Belirttiğiniz yerlerden çözüm bulabilseydik buraya yazmazdık.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler