VakıfBank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Bülent'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

         

VakıfBank Konut Kredisi İptali

2.934görüntüleme
Bülent
Bülent 23 Ağustos 2020 17:24

15 yıldır oturduğum evi satın almak için VakıfBank şubesinden konut kredisine başvurdum ve gerekli incelemelerden sonra kredim çıktı ve hesabıma blokeli olarak aktarıldı. Tapu işlemleri bittikten sonra ipotek belgelerini bankaya teslim edince ev sahibimin kim olduğu soruldu. Ağabeyim olduğunu söylediğimde 1. Derece yakınlara konut kredisi kullandırılamayacağı ve kredinin iptal edileceği söylendi ve kredim iptal edildi. Çankaya Belediye ve tapu dairesinin salgın hastalık döneminde aşırı yoğunluğu altında bu işlemleri yapmaya çalıştık. Tapu harcı ve döner sermayeyi kredi kartımdan ödedim. 

Krediden gelecek para ile mahsuplaşacaktık. Manen de zor duruma düştük. Hem benim hem de ağabeyim tarafında; bu kadar emek yok oldu, aldığımız riskler, masraflar ve taahhütler oluştu. Onay sürecinde kredi verilemeyeceği bildirilse idi tüm bu sonuçlar ortaya çıkmayacaktı. Belki ağabeyim evi başkasına satabilecekti, belki ben başka bir ev alabilecektim. Banka incelemelerini yapmış ve onay vermişti. Benim ve diğer kredi kullanan şahısların ödeyeceği paranın herhangi bir farkı mı var?  

Ben de tl olarak ödeme yapacaktım. Krediyi alan kişinin evi satan kişinin akrabalığı neden krediyi iptal gerekçesi oluyor? Avantajlı kredi olması akrabalar arasında satışa neden engel oluyor? Kötü niyetli kullandırımlar varsa bu durum beni neden mağdur ediyor? Kötü niyetlileri seçip ayıramıyor muyuz? Benim de krediye ihtiyacım vardı ve kullanmak istiyordum. 

Öncelikle benim sonra da satıcı olan ağabeyimin mağduriyetinin giderilmesi adına iptal edilen kredinin aynı şartlarda bir an önce tarafıma yapılmasının sağlanmasını bilgilerinize arz ediyorum.

VakıfBank Logo
VakıfBank24 Ağustos 2020 09:04

Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim

Bülent
Bülent27 Ağustos 2020 17:01

Cevabınız için teşekkürler. Diğer başvuru yöntemlerinizi de denemiştim zaten. Müşteri temsilciniz bu konuda alınacak bir şikayet başlığı olmadığını belirtmişti. Mail atmak istedim. Kep uzantılı bir mail adresi bulabildim, müşteri temsilciniz olur bu adres dedi, mail gitmedi, reddedildi. Twitter hesabınızdan VakıfBank desteğe mesaj attım. Cevap verilmedi. İnternet sitenizde Bize ulaşın bölümünde kısıtlı bir mesaj atabiliniyor. Onu da yapmıştım. Şikayet kabul edilmiyordu zaten. Öneri istek sadece. Durum bu sayın ilgililer...

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler