VakıfBank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Yusuf'un şikayet sonucundan memnuniyeti

         

VakıfBank Kestikleri Kart Aidatını İade Edeceğiz Deyip Yanılttılar İade Etmediler

1.356görüntüleme
Yusuf
Yusuf 19 Kasım 2020 21:03

Yıllarca maaş müşterisi olarak VakıfBank kredi kartı kullandım. Fakat çalıştığım kurum maaşları ödemek için banka değişikliği yaptı. VakıfBank'ta geçen sene fırsattan istifade kart aidatı kestiler. Sonra arayınca alışveriş sözü ile puan olarak iade ettiler. 

Bu yıl da aynısı oldu ve ben kredi kartımın iptal edilerek kapatılmasını talep ettim. Her yıl aynı şeyin olması çok can sıkıcı olduğundan. Neyse onayladılar ve kartımı alışverişe kapattılar. 3 4 gün sonra genel müdürlükten arayan bir yetkili 10 yıllık müşterileri olduğumu ve kredi kartını aktif kullandığımdan kartımı kapatmazsam kesilen 164 TL puan olarak kartıma iade edeceklerini söyledi. Ben de onayladım kredi kartımı açtılar fakat 3 4 gün geçti puan iade edilmedi. Bununla ilgili müşteri temsilcisini aradım talep oluşturacağız beklemelisiniz dediler. Tamam dedim. 10 gün oldu halen bekliyorum. Kartımı alışverişe açıp verdikleri sözü tutmadılar. Şu an arıyorum bir türlü düşüremedim kartımı tekrardan iptal ettireceğim ve kullanmayacağım. 

Borcum bitince de tamamen VakıfBank hesaplarımı iptal ettireceğim. Maaş müşterisi değilseniz hep bir adım geridesiniz! Maaş müşterisi olmak ya da olmamak biz çalışanların elinde değil. Maalesef bunu algılayamıyorlar. 

VakıfBank Logo
VakıfBank19 Kasım 2020 21:03

Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim

Yusuf
Yusuf19 Kasım 2020 21:28

Maalesef müşteri temsilciliğiniz ile görüşmek mantıklı değil her seferinde talep oluşturuyorlar. Çözüm üretilmiyor. Görüşmeleri kayıt altına alıyorsunuz. Genel Müdürlükten arayan temsilciniz ile görüşme kaydını dinlediğinizde derdimi anlayacaksınız Ben kartıma aidat iade edilecekse kartın kullanıma açılmasını ve iptal edilmemesini kabul ettim Ben bunu onayladım. Fakat sizin temsilciniz kartı alışverişe açıp kartın iptalini kaldırma işlemini yapıp kart aidat iadesi hakkında hiçbir işlem gerçekleştirmemis. Kafasına göre iş yapmış yani.

Yusuf
Yusuf22 Kasım 2020 21:15

Sorunum çözüldü. Buraya yazmasam 10 daha beklerdim galiba. Tekrar söylüyorum maaş müşterisi değilseniz VakıfBank size değer vermiyor. Müşteri temsilcisi sizinle resmen dalga geçiyor. Buraya yazmasam eminim kart aidatını puan olarak iade etmezlerdi. Teşekkür ederim sikayetvar.com

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler