Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
VakıfBank ile ilgili
Şikayetin Durumu
  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Esma sonuçtan çok memnun

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız

  • profile
1 Destekçi
  2 Yorum

VakıfBank Kasıtlı Yanlış/ Eksik Beyanla Ev Satıyor!

5.340
Esma
Esma 08 Ağustos 2019 17:43
Çözüldü
Esma'nın Teşekkür Mesajı
“VakıfBank hakkında gayrimenkul satışı ile ilgili olarak detayını şikayette açıkladığım duruma ilişkin, ihaleye giriş teminatı olarak yatırdığım tutarın 16/08/2019 tarihinde hesabıma yatırıldığı ve kusurumuz olmadığı bir durumda mağduriyetimize sebebiyet verilmeden sorunun çözüldüğü için teşekkür ederim, iyi çalışmalar.”

VakıfBank Pınarbaşı şubesinden satışı yapılan 20844 numaralı konutla ilgili Metro şubesi ile yaptığımız yüz yüze görüşmede ve ayrıca Pınarbaşı şubesi ile yapılan görüşmede bize konutun sorunsuz olduğu, içinde mülk sahibinin "halden anlayan bankacılık anlayışı" çerçevesinde kirasız oturduğu ve dairenin satış ile birlikte tahliye edileceği, evi çok gezen olduğu için artık gezdiremeyeceklerini ama sorun olmadığını bildirmeleri üzerine 14.850 TL teminat yatırarak elektronik ihaleye girdim ve ihaleyi kazandım, konut kredisine başvurdum ve tam kredinin onaylandığı 07/08/2019 günü taşınmazla ilgili "mahkemede süren davası olduğunu, konutta oturanın mal sahibi olmadığı, onun muvazaalı sattığı 3. kişiden gayrimenkulü bankanın satın aldığını ve her ikisine de dava açıldığını, sürecin bizim sorunumuz olduğu" söylendi, ayrıca kendilerinin bu kasıtlı yanlış bilgi neticesinde yatırmış olduğumuz teminatımızın yanacağı söylenerek VakıfBank tarafından zor durumda bırakıldım. Bankadan aldığımız telefon numarası ile şahıs ile yaptığımız konuşmada gayrimenkulün satışından haberdar olmadığını, evden çıkmayacağını, ihalenin iptaline başvuracağını, yasal sürecin sonuna kadar kira ödemeden oturacağını bildirmiştir. Kamu kurumunda çalışıyorum ve VakıfBank'ın maaş müşterisiyim bize söylenene güvendik. Tüm Türkiye çapında kimin hangi davası olacağını araştıramayacağımız ve böyle bir olaya bilinçli olarak banka tarafından yanlış beyanla sürüklendiğimiz için 08/08/2019 tarihli ihbarname ile henüz satış yapılmadan teminatın iadesini istedim, inşallah kendilerinin sebep olduğu bu insanları zor durumda bırakarak bir şeylere mecbur etme anlayışı çerçevesinde hareket etmeyip teminat alacağı davası açılmadan teminatım tarafıma iade edilir ve sorun çözülür.

VakıfBank Logo
VakıfBank08 Ağustos 2019 17:44
Esma
Esma19 Ağustos 2019 09:20

VakıfBank hakkında gayrimenkul satışı ile ilgili olarak detayını şikayette açıkladığım duruma ilişkin, ihaleye giriş teminatı olarak yatırdığım tutarın 16/08/2019 tarihinde hesabıma yatırıldığı ve kusurumuz olmadığı bir durumda mağduriyetimize sebebiyet verilmeden sorunun çözüldüğü için teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

  • profile
1 Destekçi
  2 Yorum

Benzer Şikayetler

profile
  • 1.499
  • 16 Ağustos

VakıfBank Ufuktepe Şubesi Kötü Muamele

VakıfBank Ufuktepe şubesinden konut kredisi kullandım. Bayan personel imzayı eksik attırdı tekrar şubeye gittik zor durumda kaldık. Şubedeki bayan personelin tavırları hiç hoş değil. Belirli bir zaman geçtikten sonra beni ufuktepe şubesinden aradı, uygulamayı açıp extra hesap açmam için yönlendirdi....

Devamını Oku
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

2 Yorum

Esma
Esma
 

Noter aracılığıyla hem ilgili banka şubesine hem de genel merkeze düzenlemiş olduğum ihtarnameyi gönderdim, ihtirnamede konuyu ve talebimi yazdım. Ayrıca hem Şikayetvar sitesine hem de bankanın iletişim mail adresine de şikayetimi ilettim.

Atilla
Atilla
 

Aynı sorunu bende yaşıyorum nasıl couldu bilgi verir misiniz