VakıfBank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
2 Destekçi

VakıfBank Kart Aidatı Sorunu

2.870görüntüleme
Ahmet
Ahmet 21 Ağustos 2020 17:03

Yaklaşık 1 yıl önce VakıfBank'tan bir ihtiyaç kredisi başvurum olmuştu. Kredi isteğimin cevaplandırılması için kredi kartım olması gerektiğini söyleyip bana sormadan adıma bir kredi kartı çıkarttılar. Devlet kayıtlarında devlet memuru olduğum halde bunların sisteminde öğrenci olduğumu gerekçe göstererek kredi kart limitimi insana küfür eder gibi 500 ₺ olarak belirlediler. Bu kartın hiçbir avantajı hiçbir kampanyası olmadığı için ve hiçbir ihtiyacımı karşılayamayacağı için iptal etmek maksadıyla bankanın müşteri hizmetlerini aradım. Bir müşteri temsilcisi sistemde öğrenci olduğumu ve bu yüzden kredi kartımın öğrenci kartı olduğunu ve yıllık aidatı olmayacağını söyleyerek beni kartı kapatmamam için ikna etti. 

Bu kartı çok nadir internet alışverişlerimde kullandım ve ödemelerini hiçbir zaman geciktirmedim. Buna rağmen yaklaşık 10 gün önce 500₺ limiti olan kredi kartımdan 130₺ ye yakın kart aidatı bana sorulmadan hesabımdan çekildi. Müşteri hizmetlerini arayıp geçmişte yaptığımız görüşmede banka personelinin bana bu kartın aidatı olmayacağını söylediğini ve kartı kapatmamam için ikna ettiğini söyledim. Müşteri temsilcisi ile yapılan görüşmelerin kayıt altına alındığını ve bana bunları söyleyen personel ile olan konuşmamızın dinlenmesini ve şahsıma sorulmadan hiçbir hukuki mevzuata sığmayan hesabımdan çekilen kart aidatının geri yatırılmasını talep ettim. 

7 iş günü içerisinde olumlu veya olumsuz geri dönüş yapılması gerekirken hiçbir dönüş yapılmadığı gibi bankayı aradığımda isterseniz talebinize aciliyeti olduğunu ekleyelim vb... Gibi tantanalarla beni geçiştirdiler. Tüketici Hakem Heyetine başvurmam halimde bu parayı 3 iş günü içerisinde geri alabileceğimi bildikleri halde beni 10 gündür oyalayan bu bankanın müşteri hizmetleri ile olan görüşmelerime son vermek adına borcumu ödeyip kredi kartımı kapattım. 

Belki bu işin peşini bırakır belki bu paranın üstüne yatarız mantığıyla müşterisini koyun yerine koyan ve iletişim kurmayı reddeden bu banka ile bundan sonraki hayatımda hiçbir münasebetim olmayacağını bilmelerini isterim. Kendilerinden hiçbir geri dönüş beklememekle beraber bundan sonraki süreçte devletin kanun ve mevzuatıyla muhatap olacaklarını ve bu haksız yere ödediğim parayı da kuruşu kuruşuna alacağımı, Bu uğurda karşıma çıkacak hiçbir masraftan kaçınmayacağımı ama eninde sonunda o parayı alacağımı göğsümü kabarta kabarta söylüyorum. Bankanızı da elde ettiğiniz haksız kazançlarla beraber Allah'a havale ediyorum.

VakıfBank Logo
VakıfBank21 Ağustos 2020 17:05

Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim

Ahmet
Ahmet21 Ağustos 2020 17:27

İğnenin ucu kendinize dokununca bakıyorum hemen cevap verme lütfunda bulunmuşsunuz. 85 milyon insana hizmet veren bankanızın inceleme ekipleri benim müşteri temsilcinizle yaptığım görüşme kaydını 10 gündür inceleyemiyor. Bu ne rezilliktir. Siz hiçbir şeyimi incelemeyin kardeşim Tüketici Hakem Heyeti sizin yaptığınız hukuksuzluğu bizzat inceleyecek gönlünüzü ferah tutunuz

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler