10 Eylül
#12579504

VakıfBank Kampanya Yanıltması

VakıfBank 'ın 22.07.2019 18.08.2019 akaryakıt kampanyasına katıldım. Kampanya 5 adet 125 TL ve üzeri alımı kapsıyordu. Gerekli alımları yapmama rağmen puan yüklemesi yapılmadı. Geçen süre zarfında ben arama yaptım. Farklı postan çekim yapılmış diye kampanyadan yararlanamadım söylendi. 1 petrol alımında kimse hangi postan ne çekiliyor bakmıyor. 2 bu sorun tarafıma değil o akaryakıt istasyonu ve banka arasında olmalı. 3 kampanya katılım gerçekleştiren müşterilere kampanya dahilinde harcamaya başladığında (ilgisiz banka müşteriye karşı) geçersiz bir harcama varsa kanımca son gün bilgi vermesi gerekir ki etik olanı bu olmalıdır. Fakat ben aramadan bilgi ya da mesaj gelmemesi sorun pos cihazından deyip kendilerini sorumlu tutmamaya çalışmalara gayrı ahlaki.

Fahriye Fahriye 161 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Fahriye11 Eylül

    Katılmış olduğum 5 adet yakıt alım kampanyasında tüm alımları yapmama rağmen puan yüklemesi istasyon ve sizlerin bilgilendirme yeyersizliliģi nedeniyle yapılamadı. Gerekli incelemelerin yapılarak kampanya dahilinde taahhüt edilen miktarın tarafıma yüklenmesi gerekti kanısındayım. Çünkü ben gerekli harcamayı gerçekleştirdim. Yakıt alımı gerçekleştirilen istasyonlarda banka reklam afiş bilgilendirme olmadığı gibi onlarca pos cihazı ve onlarca kampanya mevcut. Hiçbir müşteride tekrar ediyorum işlemin gerçekleştiği pos cihazına bakmaz. Bizler Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olarak aldatılan olmak istemiyoruz bilginize.

  • Fahriye10 Eylül

    Gerekli incelemelerin yapılarak kampanya dahilinde taahhüt edilen miktarın tarafıma yüklenmesi gerekti kanısındayım. Çünkü ben gerekli harcamayı gerçekleştirdim. Yakıt alımı gerçekleştirilen istasyonlarda banka reklam afiş bilgilendirme olmadığı gibi onlarca pos cihazı ve onlarca kampanya mevcut. Hiçbir müşteride tekrar ediyorum işlemin gerçekleştiği pos cihazına bakmaz. Bizler Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olarak keriz değiliz bilginize.

  • VakıfBank Temsilcisi10 Eylül

    Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim

Ziyaretçi Yorumları