VakıfBank Kampanya World Puanım Yüklenmiyor

Funda Funda4 hafta önce

Sayın yetkililer;

Bankanız tarafından ağustos ayında tarafıma gönderilen mesaj ile 6500 TL lik alışverişe 180 World puan verileceği bildirilmiş bunun üzerine de tarafımca kampanyaya katılım sağlanmıştır. Şartları yerine getirdiğimden (hesap özeti miktarım 7449 TL dir + 16 eylüle kadar eklenmesi gereken bir sonraki döneme ait alışverişlerim de bulunmaktadır.) Geçen hafta içinde bankanızı arayıp puanımın ne zaman yükleneceğini sordum. İlk görüşmemde ertesi gün yükleneceği söylendi ve 2 ekime kadar kullanmam gerektiği bildirildi. Ertesi gün yüklenmeyince tekrar aradım başka bir arkadaşla görüştüm o ise bana 112 TL lik bir alışverişimin eksik olduğunu puanımın yüklenmeyeceğini söyledi. Taksitli alışverişlerin dahil olmadığını söyledi. (kayıtları dinleyebilirsiniz) 1- Bankanıza yazılı olarak başvurmak istediğimde gördüm ki sadece CİMER üzerinden kanalları açık tuttuğunuz diğer kanalların ise kapalı olduğunu gördüm. Böyle bir durumu ilk defa görüyorum. 2- Söz konusu ekstrem ve 16 eylüle kadar yaptığım harcamalar incelendiğinde hiçbir şekilde eksik olduğu söylenen 112 ya da 122 rakamına ulaşılamamaktadır. Bunun tekrar hesaplanmasını ve tarafıma nedenleriyle birlikte açıklayıcı bilgi verilmesini istiyorum. 3-Tarafıma gönderilen mesajın ekran görüntüsünü ekte gönderiyorum. Bu mesajda kesinlikle hangi harcamaların kampanya dahili ya da harici olduğuna dair bir bilgi bulunmamaktadır. Tamamen tüketiciyi yanıltan bir mesaj içeriği vardır 16 Eylüle kadar 6500 TL lik harcamanıza demektedir. Kampanya koşulları detaylı bir şekilde yazılsa idi tabii ki şartları ne ise yerine getirirdim.

Özetle durumumun tekrar incelenerek tarafımdan kaynaklanmayan tamamen sizin mesaj içeriğinizden kaynaklanan durumun düzeltilmesini ve puanımın yüklenmesini, düzeltilmiyor ise tarafıma yazılı olarak nedenleriyle birlikte gerekçesinin bildirilmesini ve Bankanızca bundan sonra ki kampanyalarda tam bilgi ile tüketiciyi yanıltmadan bilgilendirmenizi talep etmekteyim.

Üzülerek ifade etmek isterim ki sorunumun çözülmemesi halinde tüketiciyi yanıltan uygulamanız hakkında hem Tüketici Hakem Heyetine hem de BDDK ya başvuruda bulunmak durumunda kalacağım.

İyi çalışmalar dilerim.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

profile-icon Funda 6 gün önce

3 hafta geçmesine rağmen tarafıma herhangi bir dönüş yapılmamıştır. 26.10.2020 tarihine kadar dönüş olmaması halinde CİMER ve BDDK ya başvuru yapılarak, buradanda şikayetim tekrar edilecektir. Bilgilerinize sunar iyi çalışmalar dilerim.

VakıfBank Logo VakıfBank 4 hafta önce

Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Funda 6 gün önce  

    Şikayet başvurum üzerinden 3 hafta geçmesine rağmen tarafıma hiçbir dönüş yapılmamıştır. Bilgilerinize sunarım.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler