VakıfBank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

VakıfBank İnternet Üzerinden Kredi Kartımdan İşlem Yapılması!

404görüntüleme
Hasan
Hasan 19 Kasım 2020 21:29

Bir yıllık VakıfBank müşterisiyim. 4938********7625 numaralı kredi kartımdan ağustos ayında alışveriş yapılmış olduğunu kredi kartı borcu ödemeye gittiğimde öğrendim bankaya bu işlemin benim olmadığını söyledim ve kredi kartımdan Hepsiburada mağazasından 3 defa alışveriş yapılmış olduğunu toplamda 1353 TL işlem yapıldığına dair itiraz ettim. 

İtiraz ettiğim için banka gerekli işlem yaptık dediler bana hesap özeti verdiler. Aradan üç ay geçti hiçbir şekilde hesabıma para yatmadığı ve bilgilendirme yapılmadığı için tekrar bankaya gittim ve şikayetimi tekrar dile getirdim daha önce başvuru yaptığımda bana verdikleri hesap özetini gösterdim. Sonra ekrandan bir şeyler doldururlar ve bekleyin telefonunuza mesaj gelecek dediler. Sonra telefonuma 4811073 numaralı başvurunuz incelenmiştir. 

İtirazınıza konu işlem 4653593 numaralı başvurunuz ile cevaplanacaktır diye mesaj geldi. Çekilen paraların hesabıma iade olmasını istiyorum. Aylardır olduğum mağduriyetimin giderilmesini ve kredi kartıma paramın iade edilmesi ve gerekli hassasiyetin gösterilmesini istiyorum zor durumdayım ve mağdurum.

VakıfBank Logo
VakıfBank19 Kasım 2020 21:30

Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler