11 Haziran
#12097539

VakıfBank İlgisizliği!

VakıfBank'dan Halk Bankası'na EFT yapmaya çalışıyorum. EFT yapmaya çalıştığım Halkbank IBAN'ında rakam ve harfler var fakat VakıfBank '' yanımızdaki güç olduğunu iddia eden banka'' in mobil uygulamasında tuş takımında sadece rakamlar var.
Müşteri temsilcisi ne bu eksiği bildirmek için 13 dakika civarı bekledim. İnternet bankacılığından girerek bu IBAN'ı kolay işlemlerime kaydedebilirsiniz gibi ''dahice'' bizim hayal bile edemeyeceğimiz bir fikir sunarak bu eksiği geçiştirdi.


Ben de bu sizin bankanızın bir eksiği değil mi ben size bilgi veriyorum bunun ile ilgili güncelleme yapmanız gerekmez mi gibi bir şeyler söyledim ama çok da dikkate alınabilecek bir cevap gelmedi. Yani tamam tamam he he biz hallederiz bunun ile ilgili çalışmalar yapılıyor gibi bişeyler dedi. İşini iyi yapan ya da yapmaya çalışan donanımlı ve ilgili birileri olursa biraz daha rahat ederiz.

Yücel Yücel 509 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • VakıfBank Temsilcisi12 Haziran

    Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim

Ziyaretçi Yorumları