10 Şubat 2017 #7759381

VakıfBank Hukuksal Koruma Sigortası Sorunu Var!

Hukuksal Koruma Sigortası adında bir sigorta yaptırmayı kabul ettim ve ertesi gün bunu iptal ettirmek istedim. Gerekenin yapılacağını ve 15 gün içerisinde dönüş yapılacağı söylendi. 15 gün sonra dönüş yapılmadı. Ben tekrar aradım dönüş yapılmayacak ben buradan iptalini sağlıyorum denildi. Yaklaşık olarak üç- dört ay boyunca 15 gün aralıklarla kişilerle telefon görüşmesi yaptım ama sigorta iptali gerçekleştirilmedi.


Ocak ayının ortasında iptal gerçekleşti ödediğim tutarın bir miktarını geri ödediler ve kalan taksitlerimi bir miktar azalttılar. Bunun sebebi olarak da 30 gün içerisinde iptali istemediğimi savundular. Konuya açıklık getirilmesini ve bir an önce sorunun düzeltilmesini talep ediyorum.
Not: Telefon konuşmaları eş zamanlı olarak iki kurum arasında gerçekleştirildi. Güneş Sigorta ve VakıfBank.

Ayşe 175 Okunma

Cevaplar

  • VakıfBank Temsilcisi10 Şubat 2017

    Sayın Müşterimiz, iletmiş olduğunuz bildirim Bankamızca değerlendirmeye alınmıştır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra tarafınıza en kısa süre içerisinde bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi www.vakifbank.com.tr internet sitemizdeki Bize Ulaşın bölümünden veya 0850 222 0 724 çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Bankamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim 0850 222 0 724 www.vakifbank.com.tr

Benzer Şikayetler

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön