Vakıfbank Hesabıma Konulan Bloke

Mustafa Mustafa16 Eylül 15:10

Maalesef maaş müşterisiyim. Maaşım yattı. Gece 01:00 de kredi kartlarımdan 2.000 TL + 2.000 TL taksitli nakit avans çektim. 1-2 dakika sonra bankadan arandım, bant kaydı "işlemin bilgim dahilinde olması halinde 1 e basmam gerektiği" söylendi, 1 e basıp onayladım, SMS geldi, onayınızla konan bloke kaldırıldı diye. 

Telefonu sessize alıp salonda şarja takip gidip yattım. Sabah baktığımda 01:10-01:11-01:13 de VakıfBank tarafından 3 cevapsız arama. Sonra para yollamaya çalıştığımda hesabıma maaşım dahil olmak üzere bloke konduğunu gördüm. Adliyede çalışıyorum ve çeşit çeşit haksızlık gördüğümden normal karşılayıp müşteri hizmetlerini aradım, gündüz çok yoğun olduğundan akşam görüşebildim, işlem güvenliği için telefonuma tek kullanımlık şifre geldi, tuşladım onaylandı, sonra bana "hesabınıza bankamızın... (müşteri güvenliği tarzında bir isim)... Bölümü" tarafından bloke konmuş buradan hiçbir şey yapamayız, şubeye gitmeniz lazım dendi. 

Yıl 2020 ve teknoloji çağında, onca güvenlik sorusu, program pin kodu, işlem şifresi, telefona gelen tek kullanımlık şifre vb... Varken "müşteriyi koruyan sistem" beni nasıl oluyor da şubeye çağırabiliyor. 2.000 TL Nakit avans işleminden bloke koymak istiyorsan alırsın geriye parayı, maaşıma hangi hakla bloke koyuyorsunuz, size benim borcum mu var harcım mı var. 

Ben bu saçmalık nedeniyle şubeye gitmeyeceğim. Müşteriyi düşünerek yaptıysanız bu işi, çok gerekiyorsa şube bana gelsin, Anadolu adliyesi personeliyim, ve bu şubeye bağlıyım. Dün kayıt açıldı aranacağım söylendi aranmadım halen ve blokenin derhal kaldırılmasını bekliyorum.

Cevaplar

profile-icon Mustafa 20 Eylül 22:27

Halen bir gelişme yok. K. Kartından çektiğim miktar için keyfi olarak konan bloke bu miktarın yaklaşık 5 katını hangi akla hizmet kapsar. 444 aradığımda halen inceleme sürüyor deniyor. Neyin incelemesi. Vadesi geçmiş borcum mu var, hesabıma konan haciz mi?

VakıfBank Logo VakıfBank 16 Eylül 15:10

Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Mustafa 17 Eylül 09:55  

    3. Gün halen bir gelişme yok. Bu günlerin yasal faizlerini de hesaplamaya başlayın bir yandan. Bu kadar uzayacaksa, üşenmeyip üst kata çıkıp c. Savcılığına suç duyurusunda bulunup, haksız yere el koyduğunuz paramın yasal faizini de talep edeceğim bil

    Cevapları Gizle (1) arrow
    profile-icon Adem 20 Eylül 22:25  

    Dün aynı durum benim başıma da geldi ve ilk defa buraya bir şikayet metni oluşturdum. Tesadüfen şimdi şikayetinizi okudum. Bire bir aynı durumu yaşamışız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler