18 Mart
Yorum Yap
#10247880

VakıfBank Harcama Sözüne Puan Kampanyası

VakıfBank Galatasaray World kredi kartımla 7 ay evvel harcama sözüne puan kampanyasına dahil oldum. Bu kampanya kapsamında aylık ortalama 1500 TL ortalama harcama yaptım. Son iki ay içerisinde ise farkında olmadan harcama tutarının altına düştüm.


VakıfBank hiçbir uyarı veya bilgilendirme yapmadan benden 75 TL kesinti yaptı. Limitin altına düştüğüm ay içerisinde herhangi bir bilgilendirme yapılmış olsaydı durumu muhakkak telafi ederdim. Müşteri hizmetleriyle görüşmek için 15 dakika bekledim. Onlar bu konuda yapabilecekleri hiçbir işlem bulunmadığını söyleyerek yardımcı olmadılar. Bu durumun düzeltilmesi konusunda bankadan şikayetçiyim.

Akin 612 Okunma

Cevaplar

  • Akin22 Mart

    VakıfBank'a şikayetimin iletilmesinin üzerinde 4 gün geçmesine rağmen maalesef olumlu ya da olumsuz hiçbir dönüş yapılmamıştır. Bu durum diğer bankalarla kıyas edince VakıfBank'ın müşteri şikayet ve problemlerine ne denli duyarsız olduğunu göstermektedir. İlk fırsatta kartımı iptal ettirmeyi düşünüyorum.

  • VakıfBank Temsilcisi19 Mart

    Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz 2100461 numaralı kayıt ile Bankamızca değerlendirmeye alınmıştır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra Bankamıza kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, Twitter @VakifBankDestek hesabımızdan, Facebook VakifBank sayfamızdan veya 0850 222 0 724 Çağrı Merkezimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler