08 Kasım
#12929151

VakıfBank Haksız Yıllık Aidat Ücreti Kesintisi

Kasım ayında maaş müşterisi olduğum VakıfBank benden 103 TL yıllık aidat ücreti kesmiştir. İptal talebime ise maaş müşterisi olmadığım gerekçesi ile ret cevabı aldım. maaşımı VakıfBank üzerinden aldığım firma ile ilişkim 3-4 ay önce bitmiş olup; bana başta bir kesinti olmayacağı bilgisini veren banka maaş ilişiğim kesildikten sonra kesinti olacağına dair bir bilgi vermemiştir.


Eğer maaş bağım kalmadığında kesinti olacağı bilgisi verilseydi ilişiğimin kesilmesini rica ederdim. Diğer yandan maaş müşterisi olduğumda kesilmiyor ise aidatın maaş ilişkim kesildikten sonraki yıl alınması gerekir. Benden kesilen 103 TL'nin tarafıma iadesini talep ediyorum.

Burak Burak 535 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Burak09 Kasım

    Bana dönüş yapmanızı ve çözüm üretmenizi bekliyorum.

  • VakıfBank Temsilcisi08 Kasım

    Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim

Ziyaretçi Yorumları