VakıfBank  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Murat'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

VakıfBank Hak Etmiş Olduğum Bankomat Parayı Yüklemedi

3.770görüntüleme
Murat
Murat 11 Ekim 2020 10:41

Sayın Yetkili; ''Bankomat Kart'la her 200 TL ınternet alışverişinize 10 TL, toplam 50 TL Bankomat Para! '' kampanyasına katılmış bulunmaktayım. ''VakıfBank Bankomat Kart ile 1-30 Eylül 2020 tarihleri arasında farklı günlerde ve tek seferde yapacağınız her 200 TL ve üzeri internet alışverişine 10 TL, toplam 50 TL Bankomat Para hediye edilecektir. Kampanya müşteri bazında geçerli olup, bir müşteriye en fazla 50 TL Bankomat Para hediye edilecektir.

Aynı gün yapacağınız 200 TL ve üzeri alışverişlerden sadece biri kampanyaya dahil edilecektir. Kampanya katılımı için Bankamızda kayıtlı cep telefonu numaranızdan hediye yazıp bir boşluk bırakarak kampanyaya katılmak istediğiniz kartınızın son 6 rakamını yazıp 5724’e SMS gönderebilirsiniz. Hediye kampanyasına katılım sağlanması durumunda ilgili kart otomatik olarak Bankomat Para sistemine de dahil edilmektedir.

VakıfBank Worldcard'lar, mail order, nakit çekim, iade, iptal ve puan kullanımı işlemleri, vergi, sigorta, emeklilik, yardım kurumu ve fatura ödemeleri, elektronik para transfer işlemleri, Passolig ödemesi, İninal, Multinet, Sodexo vs gibi tüm yemek kartı yüklemeleri, kumarhane ve bahis sitelerinde yapılan işlemler kampanyaya dahil değildir. Sanal Bankomat Kart ile yapılan alışverişler kampanyaya dahildir. Kampanyaya sadece internet üzerinden yapılacak alışverişler dahildir. Kampanyadan sadece VakıfBank bireysel Bankomat Kart sahipleri yararlanabilir.

Kampanya kapsamında kazanılan Bankomat Para’lar 10 Ekim 2020 tarihinde SMS ile katılım sağlayan müşterilerimizin kullanıma açık bireysel Bankomat Kartlarına yüklenecektir. Katılım için gönderilen kısa mesaj tüm operatörlerin kendi tarifeleri üzerinden 1 kısa mesaj olarak ücretlendirilecektir. VakıfBank kampanyayı dilediği zaman durdurma ve/veya kampanya koşullarını değiştirme hakkına sahiptir.'' şeklinde kampanya şartları yer almaktadır.

Ekteki ekran görüntüsünden de anlaşılacağı üzere kampanya şartlarına uygun bir şekilde 1-30 Eylül 2020 tarihleri arasında farklı günlerde ve tek seferde (5) kez 200 TL ve üzeri internet alışverişi yapmış bulunmaktayım. 11/10/2020'de hesabımı kontrol ettiğimde Hediye Kampanyası kapsamında hesabıma 50 TL tutarında Bankomat Para yüklenmesi gerekirken ekteki ekran görüntüsünden de anlaşılacağı üzere 10 TL tutarında Bankomat Para yüklenmiş olup; 40 TL tutarında daha Bankomat Para yüklenmesi gerekmektedir. Belirtmiş olduğum tutarın hesabıma yüklenmesini talep ediyorum. Konu hakkında bilgi ve gereği rica olunur.

VakıfBank Logo
VakıfBank11 Ekim 2020 10:41

Sayın Müşterimiz, ilettiğiniz başvurunuz Bankamızın inceleme ekiplerine iletilmiştir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve taleplerinizi İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılıkta yer alan Bize Yazın bölümünden, www.vakifbank.com.tr internet sitemizde yer alan Bize Ulaşın bölümünden, 0850 222 0 724 numaralı Çağrı Merkezimizden ve Şubelerimizden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla. VakıfBank Sorun Çözelim

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler